Wielki awans Polski w klasyfikacji medalowej igrzysk w Tokio

Anita Włodarczyk i Malwina Kopron zdobyły dwa medale w rzucie młocie. To trzeci i czwarty medal polskich olimpijczyków we wtorek. Dzięki temu Polska zaliczyła spory awans w klasyfikacji medalowej.

Wreszcie mamy polski dzień na igrzyskach olimpijskich w Tokio! Polacy zdobyli cztery medale. Karolina Naja i Anna Puławska wywalczyły srebro w konkurencji K-2 na dystansie 500 metrów, później brązowy medal dołożył zapaśnik Tadeusz Michalik w kategorii do 97 kilogramów. Zwieńczeniem okazał się konkurs rzutu młota kobiet, w którym medale zdobyły Anita Włodarczyk i Malwina Kopron

Zobacz wideo "Świątek, Kubot i Kurek bili nam brawo. Dla mnie to zaszczyt"

Włodarczyk i Kopron z medalami w rzucie młotem. Spory awans Polski w klasyfikacji medalowej

W finałowym konkursie Włodarczyk nie dała szans rywalkom. W czwartej serii rzuciła 78,48 m i to ten wynik dał jej złoto igrzysk w Tokio. Dla Polki to trzeci złoty medal olimpijskich z rzędu. Włodarczyk wygrywała w Londynie w 2012 roku oraz w Rio de Janeiro w 2016 roku. Brązowy medal trafił w ręce Malwiny Kopron, która w piątej próbie 75.49 m. Taka odległość dawała jej w pewnym momencie srebro, ale w ostatniej próbie została wyprzedzona przez Chinkę Zheng Wang (77,03).

Po rozczarowującym rozpoczęciu igrzysk polscy olimpijczycy osiągają coraz lepsze rezultaty. Cztery medale zdobyte we wtorek pozwoliły na znaczny awans w klasyfikacji medalowej. W tym momencie z dwoma złotymi medalami, dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi Polska zajmuje 21. miejsce. Dwa krążki zdobyte przez młociarki pozwoliły na awans z 37. pozycji - jeszcze po poniedziałkowych zawodach Polska była 42. W tym momencie bezpośrednio przed Polską jest Tajwan, Brazylia i Chorwacja. Polacy wyprzedzili natomiast m.in. Duńczyków, Jamajkę czy Norwegię. 

IO Tokio 2020. Aktualna klasyfikacja medalowa:

 1. Chiny - 32 złote, 21 srebrnych, 16 brązowych
 2. Stany Zjednoczone - 24 złote, 27 srebrnych, 21 brązowych
 3. Japonia - 19 złotych, 6 srebrnych, 11 brązowych
 4. Australia - 14 złotych, 4 srebrne, 15 brązowych
 5. Rosyjski Komitet Olimpijski - 13 złotych, 21 srebrne, 18 brązowych
 6. Wielka Brytania - 13 złotych, 17 srebrnych, 13 brązowych
 7. Niemcy - 8 złotych, 8 srebrnych, 14 brązowych
 8. Francja - 6 złotych, 10 srebrnych, 8 brązowych
 9. Holandia - 6 złotych, 7 srebrnych, 7 brązowych
 10. Korea Południowa - 6 złotych, 4 srebrne, 9 brązowych 
  ... 
  21. Polska - 2 złote, 2 srebrne, 2 brązowe
Więcej o:
Copyright © Agora SA