Wielki powrót Simone Biles. Supergwiazda gimnastyki kończy igrzyska z medalem!

Supergwiazda gimnastyki, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Simone Biles wywalczyła brązowy medal w ćwiczeniach na równoważni podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Złoto zdobyła Chinka Guan Chenchen, zaś srebro przypadło jej rodaczce Tang Xijing.

Występ Simone Biles był określany mianem jednego z najciekawszych wydarzeń wtorkowych rywalizacji na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Wcześniej Amerykanka wycofywała się z finałów indywidualnych z powodów mentalnych. Sama o sobie mówiła, że "walczy z demonami", dlatego brąz w ćwiczeniach na równoważni musi być dla niej bardzo ważny.

Zobacz wideo "Świątek, Kubot i Kurek bili nam brawo. Dla mnie to zaszczyt"

Kolejny wielki sukces Simone Biles

Lepsze od znakomitej Amerykanki były dwie Chinki. Zwyciężczyni Guan Chenchen otrzymała łączną notę 14.633, natomiast jej rodaczka, zdobywczyni srebrnego medalu - 14.233. Biles, która na poprzednich igrzyskach zdobyła cztery złote medale, zakończyła rywalizację z wynikiem 14.000.

Na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku 24-latka również wywalczyła brąz w ćwiczeniach na równoważni. Łącznie Amerykanka ma już na koncie aż siedem medali olimpijskich. W Tokio w wieloboju drużynowym wystąpiła jedynie w skoku, ale mimo to reprezentantki USA zdobyły brązowe medale.

Zawirowania w karierze Simone Biles

Znakomita kariera Simone Biles rozpoczęła się właśnie przed pięcioma laty w Rio de Janeiro. Gimnastyczka wywalczyła tam łącznie pięć medale, a złote krążki zdobywała w wieloboju drużynowo i indywidualnie, skokach oraz ćwiczeniach wolnych. Tak znakomitym wynikiem w tylu konkurencjach w przeszłości mogły się pochwalić jedynie cztery zawodniczki: Rosjanka Larysa Łatynina (1956), Węgierka Agnes Keleti (1956), Czeszka Vera Caslavska (1968) i Rumunka Ekaterina Szabo (1984).

Po zakończeniu igrzysk w Rio, które były dla Biles bardzo dużym obciążeniem zawodniczka zrobiła sobie ponad roczną przerwę. Do rywalizacji wróciła w wielkim stylu na mistrzostwa świata, zostając rekordzistką w liczbie zdobytych medali (pięć).

Mierząca jedynie 142 cm Amerykanka podczas igrzysk w Tokio miała być jedną z największych gwiazd, jednak już w wieloboju drużynowym miała spore problemy. Po nieudanym skoku i ocenie 13.766 zaczęła wycofywać się z kolejnych występów. Amerykańska federacja informowała wówczas o "problemach mentalnych" Biles.

Więcej o:
Copyright © Agora SA