Polityczna manifestacja na podium. MKOl domaga się wyjaśnień od Chińczyków

Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego domagają się wyjaśnień od Chińskiego Komitetu Olimpijskiego. Złote medalistki Bao Shanju i Zhong Tianshi pojawiły się na podium z przypinkami Mao Zedonga.

Raven Saunders wykorzystała w niedzielę swoją obecność na podium, aby wykonać pewien gest. Chodzi o symbol "X", który według zawodniczki oznacza solidarność z "uciskanymi ludźmi". Saunders otwarcie popiera prawa osób LGBT. "Szacunek dla wszystkich czarnoskórych. Szacunek dla przedstawicieli społeczności LGBTQ. Szacunek dla tych, którzy zmagają się z problemami dot. zdrowia psychicznego. Na sportowców patrzy cały świat, więc w takich sytuacjach możemy przemówić w imieniu mniejszości" – powiedziała srebrna medalistka.

Zobacz wideo "Świątek, Kubot i Kurek bili nam brawo. Dla mnie to zaszczyt"

We wtorek tę samą możliwość postanowiły wykorzystać chińskie kolarki torowe. Bao Shanju i Zhong Tianshi, które okazały się najlepsze w rywalizacji w sprincie drużynowym kobiet. Podczas ceremonii medalowej pojawiły się na podium w strojach, do których przypięte były przypinki z podobizną Mao Zedonga, przywódcy komunistycznego, który ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku.

Karolina Naja (z lewej) oraz Anna Puławska ze srebrnymi medalami Igrzysk Olimpijskich w TokioTrener zabronił iść na dekorację. Radość trzeba schować do kieszeni. "Dwójki już wyłączamy"

MKOl żąda wyjaśnień od Chińskiego Komitetu Olimpijskiego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski natychmiast wszczął dochodzenie w tej sprawie.- Skontaktowaliśmy się z Chińskim Komitetem Olimpijskim. Poprosiliśmy go o raport na temat tej sytuacji - przekazał rzecznik MKOl Mark Adams podczas konferencji prasowej. Nie wiadomo jednak, co może grozić zarówno Amerykance, jak i chińskim kolarkom torowym za ich zachowania.

Przed rozpoczęciem zmagań w Tokio MKOl zaktualizował przepisy dotyczące wszelakich demonstracji i gestów wykonywanych przez sportowców. Zgodnie z wytycznymi nie można manifestować swoich poglądów na podium, ale jest to możliwe przed startem.

Marta Walczykiewicz po finałowym biegu na 200 m w TokioMarta Walczykiewicz myślała, że ma medal. "Po raz kolejny mi to zrobili"

Odznaki przedstawiające Mao Zedonga były noszone w Chinach w latach 60. XX wieku. W ten sposób ludność pokazywała swoją lojalność wobec przewodniczego Partii Komunistycznej. Obecny szef tej partii, Xi Jinping, często odwołuje się do wizerunku Mao Zedonga, aby w ten sposób promować swój status chińskiego przywódcy.

Mao Zedong, twórca ideologii maoizmu, podczas swoich rządów zasłynął z wielkiej brutalności. Za jego sprawą, w Chinach przeprowadzono szereg kampanii politycznych i gospodarczych, m.in. kampania przeciwko prawicowcom, rewolucja kulturalna. Jego nieudane zmiany gospodarcze doprowadziły do śmierci dziesiątek milionów ludzi - według wielu historyków jest uważany za największego zbrodniarza w historii ludzkości, przypisując mu odpowiedzialność za śmierć nawet 70 milionów ludzi w czasach pokoju. Chiny tuż po jego śmierci odeszły od jego koncepcji gospodarczej, krytycznie ocenionej przez nowe władze.

Więcej o: