Polki utrudniły sobie walkę o medal, ale jeszcze nie wszystko stracone

Wtorek nie był dobrym dniem dla Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar. Polki, walczące o medal w żeglarskiej klasie 470, dwukrotnie zajęły 15. miejsce i znacznie utrudniły sobie rywalizację o olimpijski medal.

Po ośmiu z jedenastu wyścigów Polki zajmowały w klasie 470 drugie miejsce. Wciąż liczyły się w walce o złoto, gdyż mają tylko punkt straty do prowadzących Brytyjek. Ważniejsze było jednak to, co działo się za plecami naszych reprezentantek. A tam trzecie Francuzki miały już dziewięć punktów straty, a czwarte Szwajcarki aż 26!

Zobacz wideo "To była prawdziwa petarda w wykonaniu naszej sztafety"

W poniedziałek wyścigi nr 9 i 10 zostały odwołane ze względu na brak wiatru na akwenie olimpijskim i ostatecznie zostały przeniesione na wtorek. Polki po dniu przerwy kompletnie sobie nie poradziły. W 9. wyścigu zajęły 15. miejsce, jednak ten wynik został im skreślony, jako ich najgorszy w olimpijskiej rywalizacji w Tokio. Niestety, w 10. wyścigu powtórzyły ten rezultat, co znacznie skomplikowało ich sytuację w klasyfikacji generalnej.

Polki utrudniły sobie walkę o medal w Tokio

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar spadły w niej na 3. pozycję, tracąc bezpowrotnie nadzieję na złoty medal. Ich strata do liderujących Brytyjek wynosi aż 18 punktów i tylko dyskwalifikacja liderek dałaby Polkom jeszcze szansę na zwycięstwo. Nadal jednak są w walce o srebro - do Francuzek, które je we wtorek wyprzedziły, tracą zaledwie 4 punkty, a wyścig medalowy jest punktowany podwójnie.

Polki muszą jednak zacząć oglądać się za siebie. Przed wtorkowymi wyścigami wydawało się, że medal mają już niemal w garści. Przed wyścigiem medalowym, który zostanie rozegrany w środę, mają już tylko 9 punktów przewagi nad Słowenkami, które zaliczyły swój najlepszy dzień w Tokio. Jeśli Skrzypulec i Ogar chcą utrzymać miejsce dające medal, nie mogą stracić do Słowenek więcej niż czterech pozycji.

Klasyfikacja generalna przed wyścigiem medalowym:

  1. Hannah Mills / Eilidh McIntyre (Wielka Brytania) - 28 punktów
  2. Camille Lecointre / Aloise Retornaz (Francja) - 42
  3. Agnieszka Skrzypulec / Jolanta Ogar (Polska) - 46
  4. Tina Mrak / Veronica Macarol (Słowenia) - 55
  5. Fernanda Oliveira / Ana Barbachan (Brazylia) - 62
  6. Linda Fahrni / Maja Siegenthaler (Szwajcaria) - 62
  7. Ai Kondo Yoshida / Miho Yoshioda (Japonia) - 63

We wtorek zakończyła się także rywalizacja mężczyzn w klasie 49er. Bardzo dobrze w wyścigu medalowym spisali się Polacy - Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy zajęli w nim 4. miejsce. Ostatecznie w olimpijskich zawodach zostali sklasyfikowani na 9. miejscu. Złoto zdobyli Brytyjczycy Dylan Fletcher i Stuart Bithell, którzy dzięki lepszej pozycji w wyścigu medalowym wyprzedzili Nowozelandczyków Petera Burlinga i Blaira Tuke'a. Brąz dla Niemców Erika Heila i Thomasa Ploessela.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.