Polacy mogą mieć problem z Francją? Chodzi o kłótnię i oskarżenia N'Gapetha. "Nie sądzę, że to wygasło"

Jakub Balcerski
- Kłótnia N'Gapetha z Kubiakiem i Heynenem może mieć wpływ na ten mecz. To nie wygasło - mówi przed siatkarskim ćwierćfinałem igrzysk dziennikarz "L'Equipe" Guillaume Degoulet.

Jeśli Polacy cierpią na klątwę ćwierćfinału, to co powiedzieć o ich wtorkowych rywalach? Francuzi ostatni raz szansę na awans do półfinału mieli w 1988 r. w Seulu, ale koncertowo ją zaprzepaścili. O medal olimpijski bezpośrednio nie powalczyli jeszcze nigdy w historii. 

Zobacz wideo "To była prawdziwa petarda w wykonaniu naszej sztafety"

Dziennikarz "L'Equipe" zapowiada: Pozycja "underdoga" może być dla Francji tą najlepszą

- Czym byłaby kolejna porażka? Wielkim rozczarowaniem. Francuscy siatkarze liczą na medal, a najlepiej złoty - mówi Sport.pl dziennikarz "L'Equipe" Guillaume Degoulet. Choć Earvin N'Gapeth po ostatnim meczu w grupie z ulgą mówił, że po awansie do ćwierćfinału Francuzom "pozostała tylko zabawa", to wygląda na to, że lider drużyny chciał zdjąć z siebie i kolegów nieco presji. 

- W ćwierćfinale liczyliśmy na znacznie łatwiejszego rywala. Polska jest jednym z głównych faworytów obok Rosji i Brazylii. Jednak pozycja "underdoga" może być dla Francji tą najlepszą w ćwierćfinale. Wiemy, że to będzie wielki mecz i świetna walka o wygraną - wskazuje Degoulet.

Marta Walczykiewicz po finałowym biegu na 200 m w TokioMarta Walczykiewicz myślała, że ma medal. "Po raz kolejny mi to zrobili"

N'Gapeth jak Mbappe? "Nie ma z nim wiele wspólnego. Francuzi potrzebują go w szczycie formy"

Dziennikarza "L'Equipe" pytamy, czy Earvin N'Gapeth jest dla Francji tak wielką postacią, jak piłkarz Kylian Mbappe dla kadry Didiera Deschampsa. Może Francuzi mogliby go spokojnie nazywać "N'Gappe"? - Nie, jego nazwisko wymawiamy "Gappet", a z Tonym Parkerem, czy Kylianem Mbappe ma niewiele wspólnego. Jest tu gwiazdą siatkówki, ale to tyle, bo we Francji ta dyscyplina nie ma tak wielkiej popularności - ocenia.

- Reprezentacja potrzebuje N'Gapetha w szczycie formy - i fizycznej, i mentalnej - uważa Degoulet. To jednak gracz niepokorny: za awantury i bójki kilkakrotnie zatrzymywała go policja, ale czy to ma wpływ na jego grę? - Nie, nawet nie ma dyskusji o tym, czy N'Gapeth potrafi oddzielić życie prywatne od sportowego. Jesteśmy przekonani, że tak właśnie jest - twierdzi dziennikarz. Wpływ na mecz może mieć jednak sytuacja z Ligi Narodów, kiedy Earvin kłócił się z Michałem Kubiakiem i oskarżył Vitala Heynena o rasizm. - Nie sądzę, że to wygasło, więc spodziewam się, że może się pojawić trochę agresji. Ale moim zdaniem trener Polaków dokładnie wie, jak zareagować - dodaje. Dodajmy, że sprawą N'Gapetha, Heynena i Kubiaka zajęła się komisja FIVB, ale nie podjęła żadnych decyzji.

Mistrzowie świata odpadają. Życiowy mecz Rubio to za małoMistrzowie świata odpadają. Życiowy mecz Rubio to za mało

Kto poza N'Gapethem może być ważnym ogniwem Francuzów? - Jean Patry. Wciąż poprawia poziom gry, coraz lepiej serwuje i wygląda, jakby nie odczuwał presji. Jest wysoki, zmotywowany i lepszy z każdym meczem - zapewnia Degoulet. 

Zachwyty nad Leonem. A Francuzi chcą zdobyć medal w trakcie "Last Dance" Laurenta Tilliego

Francuski dziennikarz za faworyta uważa jednak Polaków. Jest zaskoczony jedynie porażką drużyny Vitala Heynena w pierwszym meczu z Iranem. - Sport to jednak nie matematyka, to się zdarza. Polacy mieli zająć pierwsze miejsce w swojej grupie i dokonali tego z trzema najlepszymi skrzydłowymi na świecie - mówi.

Gdy pytamy, kogo uważa za najlepszego, wskazuje Wilfredo Leona. - Zawsze oglądam go z uwagą. To chyba najlepszy siatkarz na świecie, na pewno najlepszy serwujący. Atakuje zawsze z wysoka i mocno, nie popełnia niemal błędów. Oczywiście nie najlepiej broni, ale podoba mi się sposób, w jaki gra - opisuje. 

Polacy w ostatnim czasie nie mieli wielkich problemów z Francuzami. Poza meczem Ligi Narodów w tym sezonie, który przegrali po tie-breaku, wygrywali choćby w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk, czy w meczu o brąz ostatnich mistrzostw Europy. - Nie sądzę, żeby to były podobne mecze - studzi optymizm Polaków Guillaume Degoulet. - Teraz Francja nie ma nic do stracenia. Poprawiła się choćby w systemie blok-obrona i na zagrywce. To może być ostatni mecz Laurenta Tilliego w roli trenera Francuzów i myślę, że każdy zawodnik chciałby, żeby doprowadził ich do medalu, zanim odejdzie. Jego "Last Dance" jest dość smutny, a to przecież jeden z najlepszych trenerów, jakich ta kadra kiedykolwiek miała. Otrzymuje dużo szacunku, ale zasłużenie - mówi o szkoleniowcu, którego zastąpi Bernardo Rezende. - To tylko pokazuje, jaki postęp z drużyną poczynił Tillie - ocenia dziennikarz. 

Tokio 2020. Polska - Kanada 3:0. Bartosz Kurek fetuje zdobyty punktPolska - Francja o półfinał igrzysk! Gdzie i o której oglądać mecz? [TRANSMISJA]

Początek meczu Polski z Francją w ćwierćfinale igrzysk w Tokio we wtorek, 3 sierpnia o godzinie 14:30 czasu polskiego. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: