Polska szansa medalowa musi czekać! Dwa kluczowe wyścigi odwołane

Drugie w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar nie popłyną w poniedziałek swoich wyścigów olimpijskich numer 9 i 10. Wszystkie wyścigi na olimpijskich akwenach zostały odwołane przez kiepskie warunki atmosferyczne. Polki mają ogromną szansę na olimpijski medal w swojej kategorii.

Po ośmiu z jedenastu wyścigów Polki zajmują w klasie 470 drugie miejsce. Wciąż liczą się w walce o złoto, gdyż mają tylko punkt straty do prowadzących Brytyjek. Ważniejsze jest jednak to, co dzieje się za plecami naszych reprezentantek. A tam trzecie Francuzki mają już dziewięć punktów straty, a czwarte Szwajcarki aż 26!

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar mają medal na wyciągnięcie ręki. Co więcej, mogą go sobie zapewnić jeszcze przed środowym wyścigiem medalowym, w którym wówczas walczyłyby już tylko o jak najcenniejszy kruszec. W wyścigu medalowym, punktowanym podwójnie, bierze udział 10 najlepszych zespołów, a więc w najgorszym razie (dyskwalifikacji) można stracić 20 punktów, o czym przekonał się srebrny medalista w windsurfingu Thomas Goyard. W razie ukończenia wyścigu na ostatnim 10. miejscu, maksymalna strata wynosi z kolei 18 punktów, ale trzeba też pamiętać, że w razie remisu punktowego wyżej jest ten, kto wyżej uplasował się w wyścigu medalowym.

Wobec tego, do zapewnienia sobie medalu przed decydującym wyścigiem, Polki potrzebują mieć minimum 21 punktów przewagi nad czwartymi rywalkami, a aktualnie mają ich 26. Przy najlepszym rozwiązaniu, Polki mogłyby się skupić w środę jedynie na walce o mistrzostwo olimpijskie z Brytyjkami i być może Francuzkami.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill podczas rywalizacji olimpijskiej w TokioPolki liderkami konkurencji. Skąd forma na złoto? Ciężka praca i przyjaźń z Francuzkami

Poniedziałkowe wyścigi odwołane

Na to, w jakiej sytuacji będą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, będziemy musieli jednak jeszcze poczekać. Poniedziałkowe wyścigi nr 9 i 10 zostały bowiem odwołane ze względu na brak wiatru na akwenie olimpijskim, o czym informował Sebastian Parfjanowicz z TVP Sport.

Wyścigi z udziałem Polek były najpierw przesuwane, następnie zostały przeniesione na inny akwen, a koniec końców zostały odwołane. To samo spotkało wyścigi w rywalizacji mężczyzn w klasie 470, a także wyścigi medalowe w klasie 49er. Wszystko wskazuje na to, że zostaną one rozegrane we wtorek, gdyż już w środę o 8:33 czasu polskiego planowany jest wyścig medalowy w klasie 470.