Polska oferuje pomoc sprinterce, którą białoruskie władze wycofały z igrzysk i zmuszały do powrotu do kraju

Polska jest gotowa pomóc Kryscinie Cimanouskiej - taką informację przekazał wiceszef MSW Marcin Przydacz. Białoruska sprinterka została wycofana ze startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio i zmuszona do powrotu do kraju po krytyce trenera białoruskiej kadry.

Kryscina Cimanouska miała w poniedziałek wystartować w eliminacjach biegów na 200 metrów kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Miała, bowiem dzień przed startem jej konkurencji przedstawiciele białoruskiej drużyny przetransportowali ją na lotnisko w Tokio - takie informacje przekazał białoruski kanał informacyjny Nexta. Według Reutersa, powodem takiej sytuacji jest kłótnia biegaczki ze swoim trenerem.

Zobacz wideo

Cimanouska miała nie kryć oburzenia faktem, że została zmuszona do startu w sztafecie 4x400 metrów. Stało się tak dlatego, że część sztafety nie została dopuszczona do startu z powodu zbyt niskiej liczby testów antydopingowych, przeprowadzonych w ostatnich miesiącach przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Białoruski trener miał zgłosić Cimanouską do startu bez jej wiedzy.

Polacy oburzeni decyzją światowej federacji siatkówki! Polacy oburzeni decyzją światowej federacji siatkówki! "Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca"

Cimanouska rozpoczęła walkę o swoją wolność

Po przetransportowaniu na lotnisku rozpoczęła się walka Cimanouskiej o swoją wolność. Nie zgodziła się na powrót na Białoruś, z obawy o własne życie. Według doniesień zagranicznych mediów białoruska sprinterka najprawdopodobniej po powrocie do kraju zostałaby zesłana do łagru. Na lotnisku udała się na komisariat policji, skąd opublikowała apel do władz MKOl o pomoc w swojej sprawie. W międzyczasie przekazała agencji Reuters, że czuje się bezpieczna, bo jest z japońską policją.

Jak przekazała Cimanouska, nakaz usunięcia jej z białoruskiego składu i odesłania na Białoruś miał przyjść z Mińska. Białoruski Komitet Olimpijski wydał oświadczenie, w którym napisano, że trenerzy podjęli taką decyzję ze względu na opinię lekarzy białoruskiej kadry. Mieli oni ocenić, że Białorusinka jest w złym emocjonalnym i psychologicznym stanie.

Paweł FajdekPlan na poniedziałek. Zaczynają Fajdek i Nowicki, żeglarki coraz bliżej medalu

Cimanouska może liczyć na pomoc Polski!

- Polska jest gotowa pomóc Kryscinie Cimanouskiej, białoruskiej zawodniczce, której reżim Łukaszenki nakazał powrót z igrzysk olimpijskich do Mińska. Zaoferowano jej wizę humanitarną i może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce, jeśli taka będzie jej wola - przekazał w niedzielę wieczorem wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Więcej o: