Polacy oburzeni decyzją światowej federacji siatkówki! "Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca"

Jakub Balcerski
Decyzja FIVB o zmianie godzin spotkań podczas turnieju olimpijskiego siatkarzy wywołała spore kontrowersje. Oficjalna strona igrzysk olimpijskich podaje, że Polacy z Francją zamiast o 2:00 czasu polskiego tak, jak było w planach nawet kilka miesięcy przed igrzyskami, zagrają o 14:30. Z otoczenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej słyszymy o zaskoczeniu i oburzeniu takim scenariuszem.

Światowa federacja nie przedstawiała sprawy ustalenia terminów spotkań jako możliwej do zmiany przed turniejem. Do ustalenia po zakończeniu fazy grupowej pozostawało, jak rozlosowane zostaną dwie pary ćwierćfinałowe - mecze drużyn z drugiego i trzeciego miejsca grup A i B. Teraz do losowania dołożono jednak także zmianę godzin spotkań. A do tego do tej pory nie było żadnych podstaw. To kontrowersyjna decyzja FIVB, która częściowo uderza choćby w polskich siatkarzy.

Zobacz wideo Sztafeta już złota - kto teraz przejmie pałeczkę?

Heynen będzie wściekły. Dostosował treningi, a organizatorzy zmienili godzinę meczu Polaków. Możliwe, że wpłynęła na to francuska telewizja

Ostatecznie mecz Polska-Francja, w którym drużyna Vitala Heynena powalczy o strefę medalową igrzysk w Tokio odbędzie się najprawdopodobniej o godzinie 14:30 czasu polskiego, więc o 21:30 czasu japońskiego. To wszystko zamiast godziny 2:00 czasu polskiego, a 9:00 w Japonii, którą zapowiadano nawet kilka tygodni przed turniejem olimpijskim.

Skąd taki ruch? Dziennikarz TVP Sport, Piotr Dębowski poinformował, że godziny spotkań zostały ustalone po spotkaniu z władzami telewizji pokazujących rozgrywki. A o godzinie 2:30 we wtorek zostanie rozegrane spotkanie Francji z Bahrajnem w piłce ręcznej. Niewykluczone, że to właśnie z powodu nakładania się na siebie obu meczów ćwierćfinał siatkarzy przesunięto o dwanaście i pół godziny. 

Już wszystko wiemy! Kiedy zagra Polska, kto i kiedy będzie czekał w półfinale, jeśli pokonamy Francję [DRABINKA]Już wszystko wiemy! Kiedy zagra Polska, kto i kiedy będzie czekał w półfinale, jeśli pokonamy Francję [DRABINKA]

Wściekły na tę decyzję może być trener Vital Heynen, który na razie nie odpowiedział na nasze pytanie o komentarz w sprawie przełożenia spotkania. Wcześniej mówił jednak wyraźnie, że częściowo dostosował nawet przygotowania pod mecz rozgrywany rano czasu japońskiego. 

- Naszym największym atutem staje się umiejętność grania o godzinie 9. Poważnie, trzy najlepsze treningi z ostatnich trzech miesięcy to te, które mieliśmy właśnie o 9 - wskazywał Belg. - W każdym dokumencie jest zapisane, że gramy o 9 i właśnie na to jesteśmy gotowi - mówił Heynen, nawet nie chcąc dopuszczać do głowy ewentualnej zmiany planu. Teraz pewnie co najmniej chwilę po dowiedzeniu się o decyzji organizatorów będzie wściekły. 

Mamy reakcję PZPS-u. Zamieszanie, zaskoczenie i oburzenie

- Jeżeli nie zagramy o 9, to też nam żadnej różnicy nie zrobi. Z tego, co wiem, godziny są ustalone, ale może organizatorzy wprowadzą zmiany. To nie zależy od nas i nie ma co się tym zajmować. Teraz trzeba trochę odpocząć przed najważniejszymi spotkaniami i ze świeżą głową przystąpić do ćwierćfinału - mówił natomiast kapitan polskich siatkarzy Michał Kubiak

Tokyo Olympics VolleyballBrązowi medaliści z igrzysk w Rio jadą do domu. Wyprzedzili w grupie tylko Tunezję

I akurat to, że zawodnicy są od tych kontrowersji odcięci, trzeba uznać za ważną informację. O sprawę zapytaliśmy jednak rzecznika prasowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - W turniejach tej rangi takie sytuacje nie powinny mieć miejsca - przesłał nam w odpowiedzi. Z otoczenia federacji słyszymy, że informacja o zmianie godziny rozpoczęcia meczu wywołała spore zamieszanie - była niespodziewana, a osoby pracujące w związku są oburzone takim rozwiązaniem sytuacji przez FIVB. 

Z nowym planem droga do finału wiedzie przez mecze o tej samej porze

Jednocześnie nowe godziny sprawiają, że Polacy mogliby zagrać ćwierćfinał, a także ewentualnie półfinał i finał rozgrywek o tej samej porze. Według planu nakreślonego przez oficjalną stronę igrzysk po losowaniu polscy siatkarze w ewentualnym meczu półfinałowym trafią na zwycięzcę meczu Włochy-Argentyna.

Niesamowity zwrot akcji w grupie B! Sensacja w ostatnim meczu! Poznaliśmy wszystkich ćwierćfinalistówNiesamowity zwrot akcji w grupie B! Sensacja w ostatnim meczu! Poznaliśmy wszystkich ćwierćfinalistów

Przypomnijmy: zgodnie z najnowszymi informacjami ćwierćfinał z Francją rozegrają nie o 2:00, a o 14:30 czasu polskiego. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: