Katastrofa USA na igrzyskach w Tokio. "To nie do przyjęcia". Najgorszy występ w historii

Reprezentacja USA poniosła klęskę w sztafecie mieszane 4x100 m stylem zmiennym. Faworyzowani Amerykanie zajęli dopiero piąte miejsce. Przed IO w Tokio USA zdobywała medal w każdej sztafecie pływackiej. W czasie wyścigu olimpijskiego niesamowity pech spotkał Lydię Jacoby, która musiała płynąć z okularkami w ustach.

W piątek odbyły się zawody w pływackiej sztafecie mieszanej na dystansie 100 metrów. Największą niespodzianką było piąte miejsce Stanów Zjednoczonych, którzy z Caelebem Dresselem w składzie uchodzili za żelaznych kandydatów do złotego medalu. - Piąte miejsce jest nie do przyjęcia. To kłuje - powiedział złoty medalista IO w Tokio

Zobacz wideo "To była prawdziwa petarda w wykonaniu naszej sztafety"

Niecodzienna sytuacja w sztafecie. Amerykanka płynęła z okularami w ustach

Wpływ na gorszy wynik amerykańskiej sztafety miało kilka czynników, w tym pech 17-letniej Lydii Jacoby. Na początku zmiany okulary pływackie złotej medalistki na 100 m stylem klasycznym zsunęły się tak, że musiała trzymać je w ustach. - Coś takiego nigdy wcześniej mi się nie przydarzyło. Nie miałam na to wpływu, więc płynęła najlepiej jak mogłam. Zdecydowanie wpadłam w panikę, ale nadal mogłam oddychać. Najtrudniej było na zakręcie, ponieważ nie widziałam ściany, ale poza tym mam wrażenie, że zrobiłam to najlepiej, jak to możliwe - powiedziała zawodniczka po wyścigu. 

Potwierdzeniem jej słów jest osiągnięty przez nią wynik. Jacoby przepłynęła 100 metrów w czasie 1:05,09 minuty, czyli o 14 setnych gorzej (1:04,95) niż w wyścigu, w którym zdobyła złoty medal.

Klęska USA w sztafecie pływackiej. Przerwana znakomita passa medalowa

Heroizm Jacoby oraz szaleńcza pogoń Caeleba Dressela na ostatniej zmianie nie pomogły zbytnio Amerykanom, którzy zajęli dopiero piąte miejsce. Złoty medal zdobyła Wielka Brytania, zaś srebro i brąz Chiny oraz Australia. "Problemy z harmonogramem, wytrzymałością i doświadczeniem, a może przede wszystkim problemy z zaufaniem prawdopodobnie odegrały rolę w najgorszym w historii olimpijskim występie sztafety USA" - pisał Pat Forde dla "Sports Illustrated", szukając przyczyn porażki. 

Do Tokio 2020 USA zdobywała medale w każdej sztafecie w historii igrzysk olimpijskich, w której brała udział. W tym tygodniu Amerykanie zaliczyli dwie wpadki, gdyż stracili także szansę na medal w wyścigu mężczyzn 4x200 m. 

Więcej o: