Nigeryjka zdyskwalifikowana! Pierwszy taki przypadek na igrzyskach w Tokio

Nigeryjska sprinterka Blessing Okagbare została wykluczona ze startu na igrzyskach olimpijskich w Tokio po negatywnym teście antydopingowym. To pierwszy taki przypadek na tegorocznej imprezie.

Informację o wykluczeniu Nigeryjki opublikowała agencja AFP. Według tych doniesień "The Athletics Integrity Unit twierdzi, że Okagbare, która wygrała swój start w biegu na 100 m kobiet, miała pozytywny wynik testu na ludzki hormon wzrostu" - czytamy na Twitterze. Organizacja ta funkcjonuje od 2017 roku, została powołana przez IAAF, a jej misją jest zapewnienie uczciwości w lekkoatletyce

Zobacz wideo "Dla Świątek i Hurkacza to były igrzyska na przetarcie. Czego więcej od nich wymagać?"

Tokio 2020. Pierwszy przypadek dopingu na tegorocznych igrzyskach olimpijskich

Badanie antydopingowe przeprowadzono kilka dni przed startem sprinterek, 19 lipca. Wyniki potwierdzono natomiast już po biegu na 100 metrów, który Okagbare wygrała w piątek. Zawieszono tymczasowo Nigeryjka nie wystartuje w półfinałach IO w Tokio. - Zawieszenie wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym. Hormon wzrostu to substancja uwzględniona na liście zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej 2021 (WADA) - czytamy w oświadczeniu The Athletics Integrity Unit.

- Próbki od Okagbare pobrano podczas treningów pozakonkursowych. Akredytowane przez WADA laboratorium, które badało próbkę, powiadomiło o pozytywnym wyniku w piątek, 30 lipca. Zawodniczka została powiadomiona o wynikach badań analitycznych oraz o jej tymczasowym zawieszeniu na igrzyskach w Tokio. AIU nie będzie udzielać dalszych komentarzy w tej sprawie - kontynuowano. 

DLOKA\Sport Pia Skrzyszowska jak Iga Świątek. Ambasadorka chce popędzić do marzeń

Blessing Okagbare ma na swoim koncie wiele sukcesów nie tylko w sprincie, ale także w skokach w dal. Nigeryjka zdobyła srebrny medal olimpijski na imprezie w Pekinie w 2008 roku. W swojej karierze zdobyła także srebro na mistrzostwach świata w Moskwie w skoku w dal i biegu na 200 metrów. Wciąż czeka jednak na swój złoty krążek na imprezie tej kategorii. W półfinale miała wystąpić obok Diny Asher-Smith, która wygrała swój konkurs z czasem 11,05.

Więcej o: