Zmiana lidera w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio

Chiny wróciły na pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio. Po tygodniu zmagań reprezentanci tego kraju wywalczyli 19 złotych krążków. Drugie miejsce zajmują gospodarze imprezy - Japończycy, a podium zamykają Stany Zjednoczone.

Mija tydzień od oficjalnej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Znicz olimpijski zapaliła 23-letnia Naomi Osaka, natomiast Polska defilowała jako 165. kraj w kolejności. Chorążymi biało-czerwonych byli Maja Włoszczowska oraz Paweł Korzeniowski. W środę, po sześciu dniach rywalizacji reprezentacji Polski udało się sięgnąć po pierwszy medal.

Igrzyska olimpijskie w Tokio. Chiny prowadzą w klasyfikacji medalowej, choć mają mniej krążków od Stanów Zjednoczonych

W piątkowych zmaganiach Chińczycy trzykrotnie meldowali się na podium. Złoto w pływaniu na 200 metrów stylem zmiennym wywalczył Shun Wang. Brązowy medal z kolei założyła Jaruixuan Xiao w strzelectwie oraz wioślarska ósemka kobiet. Mimo to reprezentanci tego kraju wciąż utrzymali pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej mając o dwa złote medale więcej od drugich Japończyków.

Zauważmy, że najwięcej medali ogółem zdobyły trzecie w klasyfikacji Stany Zjednoczone. W sumie zawodnicy z USA zdobyli 41 krążków. Pierwsze Chiny mają o jedno wyróżnienie mniej. Imponujący jest natomiast bilans Japończyków. Obecnie gospodarze mają 17 złotych medali na koncie, co stanowi blisko 61 proc. ich wszystkich odznaczeń. Nic nie zmieniło się w kontekście zdobyczy medalowych Polaków. Jedynymi reprezentantkami, które stanęły na podium są nasze wioślarki.

Klasyfikacja medalowa. Kto prowadzi na igrzyskach olimpijskich w Tokio? Które miejsce zajmuje Polska?

• 1. Chiny - 19 złotych/10 srebrnych/10 brązowych - 40 (w sumie)