Włosi wygrali kluczowy mecz w "polskiej" grupie! Zamieszanie w tabeli

Włosi wygrali z Iranem 3:1 i przed ostatnią kolejką grupowych zmagań turnieju olimpijskiego zajmują drugie miejsce. Jak zmieni się układ w tabeli Grupy A?

Liderem Grupy A są Polacy, którzy wygrali w piątek 3:0 z Japonią. Ostatnie miejsce zajmuje Wenezuela, która nie zdobyła jeszcze żadnego punktu i straciła szanse nawet na zajęcie 5. miejsce.

Zobacz wideo

Walka o pozycję lidera między Polską, Kanadą a Włochami

Polska w ostatniej kolejce o pierwsze miejsce w grupie zagra z Kanadą. Podopieczni Vitala Heynena muszą wygrać to spotkanie, aby bez zbędnego liczenia zająć pierwsze miejsce w grupie. Na drugim miejscu po wygranej z Iranem są Włosi. Jeżeli wygrają w ostatnim meczu z Wenezuelą, co wydaje się być w tej chwili formalnością, a Polakom powinie się noga, to oni zajmą pierwsze miejsce. Ta wygrana, niezależnie od wyniku w meczu Polski, da im również minimum drugie miejsce w grupie.

Za to Polacy w przypadku porażki 1:3 mogą spaść nawet na trzecie miejsce: stanie się tak, jeśli Włosi pokonają Wenezuelę, a Polacy będą mieli gorszy bilans małych punktów od Kanady (przy wyniku 1:3 obie drużyny będą miały identyczny bilans 12:7). By wygrać grupę, Kanada musi wygrać za trzy punkty z Polską (3:0 lub 3:1) i liczyć na to, że Włosi przegrają z Wenezuelą.

Kanada awans do następnej fazy ma już prawie zapewniony. W innym meczu grupy A zmierzą się ze sobą sąsiadujące w tabeli ekipy Iranu i Japonii. Nawet jeżeli Kanada przegra spotkanie z Polakami 0:3, powinna wyprzedzić drużynę, która odniesie porażkę w tym meczu. Jeżeli do rozstrzygnięcia będzie potrzebny tie-break, to w przypadku wygranej Iranu trzy drużyny będą miały po 7 punktów, ale Iran będzie mieć jedno zwycięstwo więcej, a Kanada lepszy bilans setów, co spowoduje, że odpadnie Japonia. W przypadku zwycięstwa Japonii 3:2, ta wyprzedza Kanadę, a Iran ma 6 punktów, czyli o jeden mniej niż Kanada, która uplasuje się wtedy na czwartym miejscu. Przypomnijmy: w tabeli liczą się kolejno liczba zwycięstw, liczba punktów, bilans setów oraz małych punktów.

Igrzyska olimpijskie. Tabela grupy A siatkarzy:

  1. Polska - 10 punktów - 3 zwycięstwa, sety 11:4
  2. Włochy - 8 punktów - 3 zwycięstwa, sety 9:7
  3. Kanada - 7 punktów - 2 zwycięstwa, sety 9:6
  4. Japonia - 6 punktów - 2 zwycięstwa, sety 7:7
  5. Iran - 5 punktów - 2 zwycięstwa, sety 7:8
  6. Wenezuela - 0 punktów - 0 zwycięstw, sety 1:12
Więcej o: