20 sportowców zostało wykluczonych z igrzysk w Tokio

Athletics Integrity Unit, organizacja powołana przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyki, poinformowała, że 20 sportowców nie dostało zgody na udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio ze względu na przepisy antydopingowe. Aż dziesięciu z nich pochodziło z Nigerii - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Igrzyska olimpijskie w Tokio oficjalnie rozpoczęły się 23 lipca tego roku. Znicz olimpijski zapaliła tenisistka Naomi Osaka, natomiast Polska defilowała jako 165. kraj w kolejności. W roli chorążych biało-czerwonych wystąpili Maja Włoszczowska oraz Paweł Korzeniowski. Po siedmiu dniach rywalizacji na szczycie klasyfikacji medalowej znajdują się Chiny z 38 wywalczonymi krążkami, z czego aż 18 z nich jest koloru złotego.

Zobacz wideo Deresz: Nie eksponujmy swoich emocji w negatywny sposób. Mamy jeszcze dużo szans medalowych

20 sportowców bez zgody na udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Aż dziesięciu z nich miało reprezentować Nigerię

Athletics Integrity Unit, organizacja powołana przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyki wydała w minioną środę oficjalny komunikat, w którym poinformowała o tym, że zakazała 20 sportowcom wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Tokio ze względu na przepisy antydopingowe. Lista nie identyfikuje zawodników z nazwiska, natomiast aż dziesięciu z nich pochodziło z Nigerii. Pozostali sportowcy mieli reprezentować Białoruś (3), Etiopię (1), Kenię (2), Maroko (1) oraz Ukrainę (3). Organizacja uważnie obserwowała też trzech zawodników z Bahrajnu, ale ostatecznie otrzymali oni zgodę na udział w igrzyskach.

Siedem wspomnianych krajów, uznawanych za "kategorię A", jest sklasyfikowanych jako największe ryzyko dopingowe w sporcie zgodnie z przepisami antydopingowymi. Sportowcy byli badani trzykrotnie poza zawodami, a podczas testów były pobierane im próbki krwi oraz moczu. Testy były przeprowadzane w odstępie nie krótszym niż trzy tygodnie w ciągu 10 miesięcy poprzedzających igrzyska olimpijskie.

Z oficjalnego komunikatu nie można się dowiedzieć, czy sportowcy znajdujący się na tej liście pojawili się w Tokio i finalnie zostali dopuszczeni do udziału w zawodach. Oficjalnie wiadomo, że Kenia zastąpiła sportowców z listy przed zgłoszeniem jej do światowej federacji. Z kolei Nigeria zgłosiła tylko dwóch zawodników na bieg 4x100 m mężczyzn oraz dwóch na mieszaną 4x400 m.

Więcej o: