Polscy siatkarze ograli gospodarzy igrzysk i są w ćwierćfinale!

Polscy siatkarze są już pewni awansu do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich w Tokio! Polacy pokonali Japończyków 3:0 (22, 21, 24) i są również blisko zwycięstwa w grupie A!

Po porażce z Iranem 2:3 na inaugurację igrzysk olimpijskich, polscy siatkarze w kolejnych meczach nie dali szans Włochom (3:0) i Wenezueli (3:1), dzięki czemu po trzech kolejkach fazy grupowej zajmowali pierwsze miejsce w grupie A. Mimo to, wciąż nie mieli pewnego awansu do ćwierćfinału, a aby to osiągnąć musieli w piątek pokonać gospodarzy igrzysk - Japończyków, którzy podobnie jak oni, mieli na swoim koncie dwa zwycięstwa.

Japończycy w tym spotkaniu pokazali, że nie są na tym turnieju chłopcami do bicia, ale to było za mało, aby wywalczyć choćby punkt z reprezentacją Polski. Potrafili jednak długimi momentami prowadzić wyrównaną walkę z polskim zespołem. Tak było chociażby przez niemal całego pierwszego seta, gdy długo utrzymywał się remis. Od stanu 19:19 końcówka należała jednak do Polaków, którzy głównie dzięki znakomitej postawie Wilfredo Leona (8 punktów w 1. partii na 70% skuteczności w ataku) zwyciężyli 25:22 i objęli prowadzenie.

W drugim secie większych emocji nie było. Polacy grali dobrze w ataku i bloku, dzięki czemu szybko osiągnęli czteropunktową przewagę (9:5), która później urosła nawet do sześciu punktów (15:9). Japończycy starali się wrócić do gry. Po ataku Ishikawy zmniejszyli stratę do stanu 18:16 dla Polski, ale po czasie wziętym przez Vitala Heynena polscy siatkarze dokończyli zadanie. Dzięki dobrej postawie Wilfredo Leona i Aleksandra Śliwki udało się wygrać tego seta do 21.

Tokyo Olympics VolleyballDemolka w polskiej grupie! Gonią Polaków. Tak wygląda tabela

Trzeci set okazał się być ostatnim w tym meczu, ale też tym, w którym Japonia sprawiła Polakom zdecydowanie najwięcej problemów. Rywale zdołali zablokować dwukrotnie Bartosza Kurka i po razie Aleksandra Śliwkę, a nawet Wilfredo Leona! A że jeszcze w grze Polaków pojawiły się błędy i spora nieskuteczność w ataku, to przy dobrej grze Japończyków to oni długo byli na prowadzeniu. Przy stanie 17:19 Polacy uratowali się blokiem na Nishidzie. Później do remisu po 20 potężną zagrywką doprowadził Leon.

W końcówce najważniejszym elementem w grze polskiego zespołu był blok. Mimo że przy pierwszej piłce meczowej Japończycy się w pięknym stylu wybronili, to dwa bloki na Ishikawie okazały się kluczowe. Drugi z nich dał Polakom wygraną 26:24 w secie i 3:0 w całym spotkaniu. Najskuteczniejszym siatkarzem reprezentacji Polski był Wilfredo Leon, zdobywca 17 punktów.

Polska w ćwierćfinale! Walczy o pierwsze miejsce w grupie

Dzięki tej wygranej siatkarze Vitala Heynena są już pewni gry w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego. W nocy z soboty na niedzielę (2:00) czasu polskiego Polacy rozegrają ostatni mecz fazy grupowej z Kanadą, w którym postarają się zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie A.

Tokyo Olympics VolleyballTak wygląda tabela grupy siatkarzy po meczu Polska - Japonia