Zdobył złoto w Tokio i pobił rekord olimpijski! Decydujące 0,06 sekundy

Caeleb Dressel zdobył złoty medal w wyścigu na 100 m stylem dowolnym. Amerykanin z wynikiem 47,02 s pobił rekord olimpijski, jednocześnie wyprzedzając Kyle'a Chalmersa z Australii o 0,06 s i Klimenta Kolesnikowa z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego o 0,42 s.

Stany Zjednoczone nie mają sobie równych pod względem zdobytych medali na igrzyskach olimpijskich w pływaniu. Łącznie sportowcy z tego kraju zdobyli 21 medali, z czego sześć z nich było koloru złotego. Taka sztuka udała się m.in. Chase Kalisz, Lydii Jacoby czy Katie Ledecky. W wyścigu na 100 m stylem dowolnym także najlepszy okazał się Amerykanin.

Caeleb Dressel nowym rekordzistą olimpijskim na 100 m stylem dowolnym. Wyprzedził rywala o 0,06 s

Amerykanin Caeleb Dressel od samego początku uchodził za faworyta do zdobycia złotego medalu w wyścigu na 100 m stylem dowolnym. 24-latek najszybciej zareagował na starcie i nie oddał prowadzenia do samego końca. Dressel pojawił się na mecie z czasem 47,02 s i wyprzedził Australijczyka Kyle’a Chambersa o 0,06 s oraz Klimenta Kolesnikowa z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego o 0,42 s. Jednocześnie Caeleb Dressel pobił rekord olimpijski na tym dystansie. Jak dotąd ten tytuł należał do Eamona Sullivana z Australii, który zdobył złoto na 100 m stylem dowolnym z czasem 47,05 s.

Dla Dressela to był pierwszy medal indywidualny podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Wcześniej zawodnik z Florydy zdobył złoty medal z kadrą USA w wyścigu 4x100 m stylem dowolnym. "Myślałem, że perfekcyjnie wykonałem swój plan na ten wyścig. Nic nie mogłem zmienić, tak się czułem po zakończeniu rywalizacji. Celem dla wszystkich pływaków jest najpierw położyć ręce na ścianie, więc nie mam żadnych pretensji. Chambers? Widziałem, że jest tam gdzieś obok mnie. Wiedziałem, że nikt inny poza nim nie może mi zagrozić" – mówił Dressel tuż po wyścigu.

To może nie być ostatni medal dla Caeleba Dressela na igrzyskach olimpijskich rozgrywanych w stolicy Japonii. 24-latek wystartuje jeszcze w wyścigu na 50 m stylem dowolnym i na 100 m stylem motylkowym. Tam też Dressel uchodzi za głównego faworyta do końcowego sukcesu. Jeśli mu się to uda, to dołączy do Marka Spitza oraz Michaela Phelpsa, którzy zdobyli trzy lub więcej złotych medali w konkurencjach indywidualnych na jednej edycji igrzysk olimpijskich.