To wydaje się niemożliwe! Trzy sztafety pobiły w Tokio rekord świata [WIDEO]

To wydaje się wręcz niemożliwe, a jednak. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio w sztafecie 4x200 metrów stylem dowolnym wszystkie trzy reprezentacje żeńskie, które znalazły się na podium, pobiły rekord świata. Najszybsze były Chinki.

Pływaczki pokonały wszystkie rekordy, jakie tylko mogły. Począwszy od rekordu swojego kraju, przez rekord olimpijski, aż po rekord świata. Do tej niecodziennej sytuacji doszło podczas finału sztafety 4x200 m stylem dowolnym. Najlepsza reprezentacja - Chiny - zakończyła wyścig z czasem 7:40,33. Srebrny medal na IO w Tokio otrzymały Amerykanki 7:40,73. Podium zamknęły natomiast aktualne mistrzynie świata, Australijki z czasem 7:41,29. 

Zobacz wideo Przyszłość kadry 3x3 pod znakiem zapytania. "Wyczerpał się pomysł na zespół"

Rekordy, rekordy, rekordy! Przed mistrzyniami olimpijskimi nie stoi już nic. Fenomenalny wyścig w finale sztafety

Zacznijmy od światowego rekordu w tej konkurencji, który ustanowiły przed dwoma laty właśnie Australijki. Na mistrzostwach świata w Kwangdzu (Korea Południowa) mistrzynie świata zdobyły złoty medal kończąc sztafetę 4x200 m w basenie o długości 50 m z czasem 7:41,50. Do finału igrzysk olimpijskich w Tokio ten czas królował w kategorii żeńskiej. Obecnie brązowe medalistki olimpijskie, pobiły ten rekord, a zarazem zdobyły najlepszy czas na Oceanii. 

Jeszcze lepszy wynik zyskały Amerykanki, które pokonując rekord światowy, przebiły indywidualne wyniki czasowe. To nie powinno nikogo dziwić, ale należy o tym wspomnieć, że wszystkie trzy reprezentacje pobiły także rekord olimpijski. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych ustawiła poprzeczkę na imprezie tej samej kategorii w Londynie w 2012 roku. Wtedy żeńska kadra zakończyła sztafetę z czasem 7:42,92. Przypomnijmy, że USA na tamtejszych igrzyskach królowało nie tylko w pływaniu, ale także w klasyfikacji medalowej: w sumie 104 krążki - 46 złotych, 28 srebrnych, 30 brązowych.

Obecnie są najszybszymi pływaczkami na świecie! Reprezentantki Chin przebiły wszystkie wyżej wymienione rekordy, ustanawiając nowy najlepszy czas globu, który wynosi 7:40,33. Mistrzynie olimpijskie w sztafecie 4x200 m wystąpiły w składzie: Junxuan Yang, Yufei Zhang, Bingjie Li oraz Muhan Tang. Wszystkie trzy zespoły na ostatniej prostej ścigały się w mniej więcej tym samym tempie, który wynosił 1,69 m/s. 

Świetna wiadomość dopływa z olimpijskiej pływalni także do Polski. Radosław Kawęcki awansował do finału wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym. - Już nie będą gadali, że Kawęcki się skończył - tak Polak skomentował swój występ. Pływak AZS AWF Warszawa, to trzykrotny mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy z lat 2012, 2014 i 2016. Decydująca o medalach rywalizacja już w piątek o godz. 3:50 czasu polskiego

Więcej o: