Chiny grzmią! Chodzi tylko o jedno, brzydkie zdjęcie. "Wstyd!"

Chinka Hou Zhihui wywalczyła złoty medal w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zdjęcie zamieszczone w mediach społecznościowych przez agencję Reutersa wywołało falę krytyki ze strony chińskiej, a oburzenie wyraziła między innymi ambasada tego kraju na Sri Lance.

Ambasada Chin zamieściła na profilu na Twitterze zarzuty skierowane w stronę agencji prasowej Reuters. Dotyczyły one chęci przedstawienia Chin w niekorzystnym świetle. Chodziło o zdjęcie Hou Zhihui, która na igrzyskach wywalczyła złoty medal w podnoszeniu ciężarów.

Zobacz wideo Przyszłość kadry 3x3 pod znakiem zapytania. "Wyczerpał się pomysł na zespół"

Polska - Wenezuela, siatkówka, IO TokioCoś takiego naszej kadrze nie powinno się zdarzyć. Ale wrócił ten najważniejszy

Kontrowersje po opublikowaniu zdjęcia

24-letnia Chinka wygrała rywalizację w kategorii do 49 kilogramów. Dodatkowo ustanowiła nowy rekord olimpijski w dwuboju, wynoszący obecnie 210 kilogramów. Sukces jednak został przyćmiony przez kontrowersje, w myśl których agencja prasowa do zrelacjonowania sukcesu zawodniczki wykorzystała "brzydkie zdjęcie".

Na fotografii widać zawodniczkę podczas jednej z prób podniesienia ciężaru. Odpowiedź ambasady Chin na Sri Lance była bardzo szybka. "Spośród wszystkich zdjęć z rywalizacji Reuters wybrał to, które tylko pokazuje, jakie są brzydkie. Nie stawiajcie polityki i ideologii ponad sportem i nie nazywajcie siebie bezstronną agencją medialną. Wstyd! Szanujcie ducha olimpijskiego" - czytamy.

Internauci bronili agencji prasowej

Krajowe media bardzo szybko podchwyciły temat. W artykule "The Global Times" pojawiły się zarzuty w stronę agencji Reutersa o "niesprawiedliwe atakowanie Chin", natomiast "China Daily" czy "Global Times" określiły opublikowane zdjęcie jako "lekceważące".

Polska - Wenezuela, siatkówka, IO TokioHeynen zamieszał składem, a Polacy mieszali w głowach rywalom! Jeden set do zapomnienia

W komentarzach pod postem rozpoczęła się zagorzała dyskusja. Internauci w większości jednak bronili agencji prasowej twierdząc, że zamieszczona fotografia w pełni oddaje to, z jakim wysiłkiem i determinacją sportowcy walczą o olimpijskie medale.

Więcej o: