Znakomita sytuacja polskich siatkarzy! Ćwierćfinał z najłatwiejszym rywalem?

Jakub Balcerski
Polscy siatkarze są już o krok od zapewnienia sobie awansu do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich. W to, że w nim zagrają, przed wylotem do Tokio jednak nikt raczej nie wątpił. A po słabym początku rywalizacji w Japonii, teraz dzięki wygranym z Włochami i Wenezuelą Polacy są blisko zagwarantowania sobie gry z teoretycznie najsłabszym rywalem z grupy B.

Rywale coraz bardziej ułatwiają sytuację polskich siatkarzy w grupie A turnieju w Tokio. Po porażce z Iranem w pierwszym spotkaniu ta nie wyglądała najlepiej, ale po dwóch zwycięstwach z Włochami i Wenezuelą Polacy są liderem grupy. 

Zobacz wideo Marzyła o medalu igrzysk, odpadła w 1/8 finału. "Przeszkoda nie do pokonania"

Włosi pomogli Polakom! Japonia nie wróciła na pozycję lidera grupy

Włosi po porażce z drużyną Vitala Heynena wyżyli się na gospodarzach turnieju. Wygrali 3:1 (25:20, 25:17, 23:25, 25:21) i byli wyraźnie lepsi od Japończyków, którym brakowało skutecznej gry w obronie, a ta w konsekwencji powodowała przestoje w ataku. 

Ta wygrana Włochom nie daje zbyt wiele - przesunęli się na czwartą pozycję w tabeli polskiej grupy, a Japonia straciła pozycję lidera na korzyść Polaków, do których traci jeden punkt. Włosi przegrywają jeszcze z trzecim Iranem, który ma nieco lepsze ratio setów. Przypomnijmy, że o kolejności w tabeli decydują najpierw zwycięstwa, potem liczba punktów, a następnie ratio setów. 

Komentator sportowy Dariusz SzpakowskiLast dance Szpakowskiego? Ważne słowa na antenie: Ja go nie doścignę

Tabela grupy A turnieju olimpijskiego siatkarzy po 3 kolejkach:

  1. Polska - 2 zwycięstwa - 7 punktów - 8:4 sety  - 2 ratio setów
  2. Japonia - 2 zwycięstwa - 6 punktów - 7:4 sety - 1,75 ratio setów
  3. Iran - 2 zwycięstwa - 5 punktów - 6:5 sety - 1,2 ratio setów
  4. Włochy - 2 zwycięstwa - 6 punktów - 6:6 sety - 1 ratio setów
  5. Kanada - 1 zwycięstwo - 4 punkty - 6:6 sety - 1 ratio setów
  6. Wenezuela - 0 zwycięstw - 0 punktów - 1:9 sety - 0,11 ratio setów

Jak zmienia to sytuację w kontekście ewentualnego rywala Polaków w ćwierćfinale? Jeśli Polska utrzyma pozycję lidera grupy, to w meczu o najlepszą czwórkę turnieju zmierzy się z czwartą drużyną grupy B. W tym momencie tę pozycję zajmują Francuzi (4 punkty), którzy wyprzedzają Argentyńczyków (3 punkty). 

Toksyczne zachowanie naszego lidera. Obsesja Hicksa wcześniej nas ratowałaToksyczne zachowanie naszego lidera. Obsesja Hicksa wcześniej nas ratowała

Argentyna rywalem Polaków w ćwierćfinale?

To z nimi przegrali jednak spotkanie w środę, a sami mają o wiele trudniejszy terminarz do końca turnieju. Francja musi jeszcze zagrać z Brazylią i Rosyjskim Komitetem Olimpijskim. Za to Argentyna zmierzy się z Tunezją i USA. Ich pierwszy rywal to najsłabsza drużyna w grupie. Dzięki temu niewykluczone, że to Argentyna awansuje do ćwierćfinału i będzie rywalem Polaków. To teoretycznie słabszy przeciwnik, niż ktokolwiek spośród rosyjskich, brazylijskich i amerykańskich siatkarzy. "Teoretycznie łatwiejszym rywalem w ćwierćfinale byłaby dla nas Argentyna niż Francja. Ale teoriami niech się nasi siatkarze nie zajmują. Niech dbają o to, by z biegiem igrzysk coraz lepiej wyglądały ich zajęcia praktyczne" - napisał dziennikarz Sport.pl, Łukasz Jachimiak

Obrzydliwy komentarz o Koreańczykach. Obrzydliwy komentarz o Koreańczykach. "Mają tak wąskie oczy, że nie mogę tego pojąć"

Wszystko wyjaśni się w niedzielę, 1 sierpnia. Wtedy Polska zagra z Kanadą o godzinie 2:00 czasu polskiego i będzie wiadomo, na którym miejscu zakończy rywalizację w fazie grupowej igrzysk. Na rywala w ćwierćfinale musieliby wówczas czekać zapewne do końca rywalizacji w turnieju siatkarzy tego dnia, czyli do godziny 17:00. Wcześniej zawodnicy Vitala Heynena zagrają z Japonią. Mecz zaplanowano na piątek, o godzinie 7:20. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE. 

Więcej o: