Nowy rekord świata! Dramatyczna walka Polaków o medal. 0,3 sekundy

Wioślarska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik, Fabian Barański była o krok od medalu na igrzyskach olimpijskich. Nasza osada straciła 3. pozycję na ostatnich metrach rywalizacji, przegrywając medal o 0,3 sekundy. Słabiej powiodło się dwóm pozostałym ekipom.

Mamy pierwszy medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio! Po srebro w wyścigu czwórki podwójnej kobiet sięgnęły Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Zanim jednak Polki zachwyciły w stolicy Japonii, mieliśmy trzy inne szanse na medale. Wszystkie niestety zmarnowaliśmy.

Zobacz wideo Redaktorzy Sport.pl już w Tokio! Zaczynamy Igrzyska Olimpijskie

Najbliżej sukcesu była męska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik, Fabian Barański. Po 500 metrach Polacy zajmowali 3. miejsce z niespełna sekundą straty do liderów. Po 1000 metrów zajmowaliśmy 4. miejsce, a po kolejnych 500 wróciliśmy na 3. pozycję.

Długo wydawało się, że Polacy sięgną po medal. Jeszcze na 250 metrów przed metą nasza osada zajmowała 3. pozycję i wydawało się, że brąz jest na wyciągnięcie ręki. Niestety na ostatnich metrach naszą osadę wyprzedzili Australijczycy, którzy na metę wpadli o 0,3 sekundy szybciej.

Niemiecka judoczka Martyna TrajdosMartyna Trajdos wyjaśniła, co tak naprawdę się stało na nagraniu, które obiegło świat

Wyścig wygrali Holendrzy z czasem 5:32.03. To nowy rekord świata. Druga Wielka Brytania straciła do nich 1,72 sekundy, a Australia 1,94 sekundy. Polacy zakończyli rywalizację 2,24 sekundy za Holendrami. To najlepszy czas Polaków w historii, który jednak nie wystarczył do wywalczenia choćby brązowego medalu. 

Szansa medalowa stracona na ostatnich metrach

Znacznie słabiej wypadła nasza dwójka podwójna w składzie Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski. Polacy zakończyli finałową rywalizację na ostatnim, 6. miejscu, tracąc 8,84 sekundy do zwycięzców, Francuzów i 5,54 sekundy do Chińczyków, którzy zajęli 3. miejsce.

Znakomity wynik dla polskich siatkarzy na igrzyskach! Lepiej być nie mogłoZnakomity wynik dla polskich siatkarzy na igrzyskach! Lepiej być nie mogło

Jeszcze gorzej poszło czwórce bez sterniczki w składzie: Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Maria Wierzbowska. Polki również zajęły ostatnie, 6. miejsce, jednak do zwycięskich Australijek straciły aż 14,58 sekundy i 9,49 sekundy do trzecich Irlandek. To dużo, ale sam udział w finale był dla Polek sukcesem.

Więcej o: