Historyczny dzień dla Brytyjczyków! Czekali na to ponad 100 lat

Tom Dean i Duncan Scott zdobyli odpowiednio złoty oraz srebrny medal w pływaniu na 200 m stylem dowolnym. Tym samym Wielka Brytania zajęła pierwsze dwa miejsca w pływaniu po raz pierwszy od 1908 roku.

Tom Dean w przeciągu ostatnich miesięcy nie był pewny wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Tokio. 21-latek był zarażony koronawirusem we wrześniu zeszłego roku i na początku 2021 roku. Drugi raz dla Deana był najgorszy, ponieważ chorował przez dziesięć dni, a później jeszcze dłużej przebywał w izolacji. Taka sytuacja kosztowała go siedem tygodni zimowych treningów.

Zobacz wideo "Zawsze myślałem, że Japonia to tylko betonowy las". Marcin Krukowski z Japonii

Pływanie. Wielka Brytania w pierwszej dwójce po raz pierwszy od 1908 roku

Tom Dean oraz Duncan Scott nie rozpoczęli najlepiej rywalizacji w finale pływania na 200 m stylem dowolnym. Przed ostatnim dystansem Dean zajmował trzecie miejsce, natomiast Scott był piąty. Na ostatnich 25 metrach Brytyjczycy wyszli na prowadzenie, a rywalizacja o złoty medal odbywała się tylko między nimi. Finalnie wygrał Tom Dean z czasem 1:44.22, o 0,04 s szybciej od Duncana Scotta, dzięki czemu stali się pierwszymi Brytyjczykami ze złotym i srebrnym medalem od 1908 roku. "Wydawało mi się, że igrzyska są dla mnie oddalone o milion mil. Ten wynik to nie jest niespodzianka" – powiedział Dean.

Czas uzyskany przez Toma Deana był zdecydowanie najlepszy w 2021 roku. Do pobicia rekordu świata zabrakło jednak ponad dwóch sekund. Najlepszy wynik na tym dystansie osiągnął Paul Biedermann z Niemiec, uzyskując czas 1:42.00 na mistrzostwach świata w Rzymie w 2009 roku. "To był nasz najlepszy możliwy wynik do osiągnięcia. Idę wraz z innym Brytyjczykiem na podium, czy można było chcieć czegoś więcej?" – komentował Duncan Scott po zakończeniu rywalizacji.

Jak zauważyła brytyjska agencja informacyjna PA Media, Dean i Scott mieszkają w jednym pokoju w wiosce olimpijskiej w stolicy Japonii. Złoty medalista na 200 m stylem dowolnym poza rywalizacją w pływaniu studiuje inżynierię mechaniczną na uniwersytecie w Bath. Wspólnym idolem Brytyjczyków jest Michael Phelps. "Kiedy przyjeżdżasz na igrzyska, to sam rozumiesz, jak wielkim wyczynem było zdobycie tylu medali na igrzyskach, co on" – mówił w jednym z wywiadów Tom Dean.

Więcej o: