To koniec pięknej kariery olimpijskiej! Maja Włoszczowska bohaterką: Wzór, przyjaciel

Maja Włoszczowska zakończyła olimpijską karierę. I choć w Tokio zajęła dopiero 20. miejsce, to i tak jest bohaterką dnia. - Bez niej nie byłabym mistrzynią olimpijską - mówi Jolanda Neff, która we wtorek zgarnęła złoto. Wszystkie trzy medale zdobyły reprezentantki Szwajcarii!

Dla 37-letniej Mai Włoszczowskiej były to czwarte igrzyska olimpijskie. Na pierwszych, w Atenach w 2004 roku, zajęła szóste miejsce, ale później w Pekinie (2008) i Rio de Janeiro (2016) zdobywała srebrny medal. W Londynie nie wystąpiła przez poważny upadek na treningu.

Zobacz wideo

Igrzyska w Tokio dla doświadczonej polskiej kolarki i chorążej reprezentacji Polski są ostatnimi w karierze. -  Nigdy nie byłam na ceremonii otwarcia, a tu nie dość, że ceremonia, to jeszcze chorąża. Myślę, że cała reprezentacja ładnie się prezentowała - mówiła Łukaszowi Jachimiakowi ze Sport.pl po ceremonii otwarcia.

Jej wyścig nie był dla niej jednak udany. Już na początku rywalizacji utknęła w środku stawki i później nie była w stanie nadrobić straty, by włączyć się do walki o wysokie miejsca. Zakończyła na 20. miejscu, tracąc ponad osiem minut do najlepszych zawodniczek. 

Wielki triumf Szwajcarek, piękne słowa mistrzyni

Wyścig olimpijski w Tokio był za to wymarzony dla Szwajcarek, które zajęły całe podium. Zwyciężyła Jolanda Neff, o ponad minutę wyprzedzając swoje rodaczki - Sinę Frei i Lindę Indergard. 

Po zakończeniu rywalizacji 28-letnia mistrzyni olimpijska w pięknych słowach wypowiedziała się dla TVP Sport o starszej o dziewięć lat Włoszczowskiej, mówiąc o niej jako o "swoim wzorze, przyjacielu, osobie, bez której nie byłaby mistrzynią olimpijską".

Włoszczowska w bardzo bogatej karierze zdobywała mistrzostwo świata i mistrzostwo Europy. I całkowicie nie zamierza z niej zrezygnować. Jak sama przyznaje, ma zamiar wystąpić w kilku większych imprezach. Jedno jest pewne - igrzyska w Tokio były ostatnimi w karierze dwukrotnej medalistki olimpijskiej. 

Więcej o: