Rywal Lewandowskiego w ostatniej chwili wycofał się z igrzysk. "Musiałem posłuchać"

Mistrz olimpijski z Londynu i aktualny wicemistrz świata w biegu na 1500 metrów wycofał się ze startu na igrzyskach w Tokio. - Zwlekałem z podjęciem tej decyzji do ostatniej chwili. Jestem zmuszony posłuchać mojego ciała i tego opornego kolana, które od dawna zakłóca moje przygotowania, podobnie jak Covid-19, na który zachorowałem w zeszłym roku - oznajmił Taoufik Makhloufi.

Wróćmy do 2019 roku, gdy na mistrzostwach świata w Dosze zetknęli się Taoufik Makhloufi i Marcin Lewandowski. W wyścigu finałowym na 1500 metrów obaj atleci byli typowaniu do miejsca na podium, jednak o tym, kto zdobył srebrny medal zadecydowało 0,08 sekundy. Algierczyk wbiegł na metę z czasem 3:31,38. Lewandowski natomiast zakończył wyścig z czasem 3:31,46.

Zobacz wideo "Zawsze myślałem, że Japonia to tylko betonowy las". Marcin Krukowski z Japonii

Pokonał Lewandowskiego, a teraz wycofuje się z igrzysk. "Powrót z Japonii bez medalu byłby przygnębiający"

Nie ma co ukrywać, że Taoufik Makhloufi liczył na medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Ze względu na kontuzję kolana zdecydował się jednak wycofać z rywalizacji, ponieważ jak sam przyznaje, nie chciał dawać fałszywych nadziei kibicom. "Nie jest łatwo być na najwyższym poziomie, gdy zdradza nas nasza sprawność. Przeprowadziłem testy fizyczne i ich wyniki nie były pozytywny. Brak osiągnięć, jakich oczekiwałem był frustrujący. Ale jeszcze bardziej przygnębiający byłby powrót z Japonii bez medalu" - napisał w oświadczeniu Algierczyk. 

Decyzję o wycofaniu się z IO w Tokio podjął z powodu kontuzji kolana. Mistrz olimpijski z Londynu chce do końca wyleczyć uraz i wystartować na kolejnej wielkiej imprezie. Od 15 do 24 lipca 2022 roku w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych odbędą się kolejne mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Zanim jednak wystartuje w zawodach, Makhloufi miał do przekazania ważny komunikat: "Do tego czasu dbajcie o siebie i bliskich. Zwłaszcza w tej pandemii. Nie zapomnijcie nosić masek i szanować dystans społeczny, bo chcę, żebyśmy przeżyli inne czasy razem" - napisał. 

Tak wygląda klasyfikacja medalowa po 4. dniu. Pierwsze w historii złoto dla FilipinTak wygląda klasyfikacja medalowa po 4. dniu. Pierwsze w historii złoto dla Filipin

Przypomnijmy, że Taoufik Makhloufi poza wicemistrzostwem świata w 2019 roku i złota olimpijskiego w 2012 roku ma na swoim koncie srebro na IO w Rio de Janeiro (na 800 m i 1500 m). Jego rekord życiowy na 1500 m wynosi 3:28,75. Wynik ten osiągnął w 2015 roku i jest to 9. najlepszy wynik w tej kategorii na świecie. 

Więcej o: