To było show dwóch polskich tenorów. Ale Heynen mógł być wściekły [OCENY]

Jakub Balcerski
W meczu z Włochami Bartosz Kurek i Wilfredo Leon urządzili sobie pojedynek, kto będzie miał większy wpływ na zespół. Byli tenorami prowadzącymi drużynę Vitala Heynena do zwycięstwa. Ale mimo wygranej w trzech setach trener mógł się wściekać i raczej nie jest w pełni zadowolony.

Polskich siatkarzy po wygranej 3:0 (25:20, 26:24, 25:20) z Włochami oceniamy w szkolnej skali 1-6. 

Zobacz wideo Serbska siatkarka spotkała Djokovicia na igrzyskach w Tokio. "Śmialiśmy się, że jego ćwiczenia to dla nas byłby inny sport"

Bartosz Kurek - 4+

Pierwszy z tenorów polskiej kadry. 14 punktów, 63 proc. skuteczności w ataku i to mimo mniejszej liczby piłek, niż w przypadku Wilfredo Leona. Potrafił go odciążyć, a po boisku poruszał się jak kozak. To poziom, na który wszedł już w trakcie Final Four Ligi Narodów. I oby nie schodził do końca turnieju olimpijskiego. 

Fot. Manu Fernandez / AP

Wilfredo Leon - 5

Drugi tenor, o pół tonu wyżej. 18 punktów, ale nieco gorsza skuteczność w ataku od Kurka. Choć wiele w tym elemencie zależało od piłek dostarczanych przez rozgrywającego. Leon prawdziwą jakość pokazywał w kluczowych momentach - kiedy trzeba było zrobić różnicę w końcówce trzeciego seta, czy przełamać Włochów po chwili lepszej gry. Zagrywka? To on nadał jej szybsze tempo, bo w pierwszej partii Polacy nie wywierali takiej presji, jak w kolejnych dwóch, także za sprawą Leona. To styl, który tak bardzo chcieliśmy u niego widzieć na igrzyskach.

Fot. Manu Fernandez / AP

Fabian Drzyzga - 3

Największy przegrany meczu. Jego gra bardzo falowała, zagrywka była dość słaba, a wystawy często sprawiały problemy skrzydłowym. Wchodził na coraz wyższy poziom razem z całą kadrą, ale nie zagrał na takim poziomie, którego oczekiwał od niego Vital Heynen. Belg mógł być na niego wściekły.

Lepiej być nie mogło! Wspaniała wiadomość dla kibiców polskiej kadry siatkarzyLepiej być nie mogło! Wspaniała wiadomość dla kibiców polskiej kadry siatkarzy

Aleksander Śliwka - 3+

Drugie, bardzo trudne spotkanie dla Śliwki na lewym skrzydle pod nieobecność Michała Kubiaka. Czy grał lepiej? Na pewno skuteczniej, choć to wciąż dość niepewny gracz w kadrze Heynena. Rozpędza się, umie napędzić strachu rywalom tak jak w barwach Zaksy. Ważne, by nie wracał już myślami do meczu z Iranem.

Tokyo Olympics VolleyballMamy to! Polscy siatkarze wygrywają z najtrudniejszym rywalem w grupie igrzysk!

Paweł Zatorski - 4

Klasa w przyjęciu, ale nieco braków w obronie. Bardzo solidny występ polskiego libero, ale żeby wszedł na nieco wyższy poziom zabrakło mu jeszcze kilku błysków przy wyciąganiu piłek. Zwłaszcza w drugim secie potrafiły one spowalniać polską drużynę. 

Fot. Manu Fernandez / AP

Piotr Nowakowski - 3

Tak jak w meczu z Iranem był jedynym zawodnikiem gwarantującym Polakom blok, tak z Włochami było go wyjątkowo niewiele. Skuteczność w ataku miał niezłą, ale środek nie był w poniedziałek główną bronią Polaków. Nowakowski był więc potrzebny na siatce. Tu radził sobie co najmniej średnio i oby to się zmieniło.

Tokyo Olympics VolleyballTokyo Olympics Volleyball Fot. Manu Fernandez / AP Photo

Mateusz Bieniek i Jakub Kochanowski - 3+

Polscy środkowi grali podobnie. Bieniek potrafił dołożyć zagrywkę, Kochanowski raz szarpnął w ataku. Ale brakowało błysku, który przyjdzie zapewne z lepszym przyjęciem. Takim, jakie Polacy mieli w pierwszym secie - na poziomie 70 procent.

Tokyo Olympics VolleyballFot. Manu Fernandez / AP

Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek, Michał Kubiak - grali zbyt krótko, żeby ich ocenić

Mecz siatkówki Polska - Iran"Zadzwonił do mnie Alekno i prosi: daj mi Leona" Niewykorzystany kontrakt "Papa Andre" cały czas ma w szufladzie

Ivan Zaytsev - 6

Po meczu Vital Heynen musiał udać się do Gianlorenzo Blenginiego i podziękować za Zaytseva w tym meczu. Tyle błędów, tyle niepotrzebnego nakręcania kolegów. Był irytujący, a przy tym znacząco osłabiał Włochów. Zaryzykujmy: z niego na boisku u Włochów podczas tych igrzysk będą korzystać niemal tylko rywale. Polakom pomógł.

Tokyo Olympics VolleyballFot. Manu Fernandez / AP

Więcej o: