Trzy rekordy olimpijskie w kilkanaście minut! I gigantyczna sensacja w pływaniu

Ahmed Hafnaoui został sensacyjnym mistrzem olimpijskim w pływaniu na 400 metrów kraulem. Rekord olimpijski na 100 metrów grzbietem pobiła Kaylee McKeown. Chwilę wcześniej to samo zrobiły dwie inne zawodniczki.

3:43.36 - to czas, który w finale 400 metrów kraulem osiągnął nowy mistrz olimpijski, Ahmed Hafnaoui. Tunezyjczyk o 0,16 sekundy wyprzedził Australijczyka Jacka McLoughlina i o 0,58 sekundy Amerykanina Kierana Smitha.

Zwycięstwo Hafnaouiego to ogromna sensacja. Przed rywalizacją na 400 metrów kraulem nikt bowiem na niego nie stawiał. Dość powiedzieć, że Tunezyjczyk wszedł do finału z ostatnim czasem, a złoty medal wywalczył z ósmego toru. Dopiero jako trzeci pływak w historii. Wcześniej dokonali tego tylko Dimitrij Bałandin na 200 metrów stylem klasycznym (2016 rok) i Kieren Perkins na 1500 metrów stylem dowolnym (1996 rok).

Fatalna sytuacja klubu reprezentantów Polski. Fatalna sytuacja klubu reprezentantów Polski. "Najłatwiej byłoby mi teraz odejść"

Sukces Hafnaouiego jest niewyobrażalny. Dwa lata temu Tunezyjczyk w tej konkurencji zajął dopiero 10. miejsce na mistrzostwach świata juniorów!

Trzy rekordy olimpijskie w kilkanaście minut

Wielkie emocje towarzyszyły też seriom eliminacyjnym w rywalizacji na 100 metrów grzbietem kobiet. To w nich aż trzykrotnie z rzędu pobity został rekord olimpijski. Jako pierwsza w 4. serii dokonała tego Kanadyjka Kylie Masse, która uzyskała czas 58.17 sekundy.

Chwilę później jej rekord był już historią. W 5. serii jeszcze szybciej popłynęła Amerykanka, Regan Smith (57.95 sek.). W 6. serii wyczyn Smith pobiła rekordzistka świata, Kaylee McKeown, która uzyskała czas 57.88 sekundy.

W niedzielę z niezłej strony zaprezentowali się polscy pływacy. Kacper Stokowski wygrał swoją serię eliminacyjną na 100 metrów stylem grzbietowym, jednak jego czas, 53.99, nie pozwolił mu na awans do półfinału, a na zajęcie 23. miejsca.

Polscy siatkarze i Iga Świątek zaczynają rywalizację podczas igrzysk w TokioUwaga na godziny meczów Igi Świątek i polskich siatkarzy. Plan dnia na 26 lipca

Jeszcze lepiej wypadła polska sztafeta 4x100 metrów stylem dowolnym. Ekipa w składzie Karol Ostrowski, Kacper Majchrzak, Konrad Czerniak i Jakub Kraska uzyskała czas 3:13.88, ustanawiając nowy rekord Polski. Ostatni rekord miał miejsce w 2015 roku. Niestety nie wystarczyło to na awans do finału. Polacy zajęli 11. miejsce.

W poniedziałek w eliminacjach na 200 metrów stylem motylkowym wystartują Jakub Majerski i Krzysztof Chmielewski.