Sensacyjny mistrz olimpijski w Tokio! 18-latek, który nie wybrał nawet szkoły

18-letni Ahmed Hafnaoui został mistrzem olimpijskim w pływaniu na 400 metrów stylem dowolnym. To ogromna sensacja, bo zawodnik był zaskoczony w ogóle tym, że znalazł się w finale.

Ahmed Hafnaoui znalazł się w finale wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym uzyskując w półfinałach najsłabszy czas spośród wszystkich finalistów. Od ustawionego na ósmym torze Tunezyjczyka nie oczekiwało się walki o medale. 18-latek dopiero zaczyna karierę i nie ma na swoim koncie żadnych sukcesów. Aż do dzisiaj, kiedy sięgnął po najcenniejszy medal, jaki tylko może być – złoto igrzysk olimpijskich. Kiedy dotknął ściany i spojrzał na zegar, zobaczył czas 3:43.36 – o 0.16 lepszy, niż plasujący się na drugim miejscu Australijczyk Jack McLoughlin i aż o niespełna pięć sekund lepszy niż jego czas z półfinału.

Zobacz wideo Ile medali przywiozą Polacy z igrzysk olimpijskich w Tokio?

Vital HeynenVital Heynen komentuje porażkę siatkarzy. Widać po nim, że nie tego się spodziewał

- Sam byłem zaskoczony. To niewiarygodne. Sam nie mogę w to uwierzyć – powiedział po wyścigu cytowany przez "Washington Post" zaskoczony Hafnaoui. O tym, że był zaskoczony, najlepiej świadczy dekoracja. Tunezyjczyk nie był przygotowany że będzie musiał wziąć udział w takiej uroczystości, więc medal odebrał nie w stroju sportowym, tylko w koszulce i szortach. W jego oczach pojawiły się łzy, kiedy w hali rozbrzmiewał hymn jego kraju, a on stał na najwyższym stopniu podium ze złotym medalem. To czwarty złoty medal dla Tunezji w historii igrzysk. Dla tego kraju złoto 18-latka jest też trzecim takim krążkiem w pływaniu. Pierwsze dwa padły łupem Oussamy Mellouliego w 2008 roku w Pekinie i 2012 w Londynie. – To legenda. Chcę kiedyś być jak on – powiedział Hafnaoui.

Zdobył złoto igrzysk olimpijskich i nie wie jeszcze gdzie będzie się kształcił

Hafnaoui rozpoczął swoją przygodę z pływaniem w wieku 6 lat. Jego ojciec Mohamed, który był członkiem reprezentacji narodowej w koszykówce, zapisał go do klubu pływackiego. W 2018 roku wziął udział w młodzieżowych igrzyskach olimpijskich i zajął tam ósme miejsce. Trzy lata później sięgnął po złoto na najważniejszej imprezie sportowej na świecie. Teraz przed nim nowe wyzwania, w tym wybór uniwersytetu. Hafnaoui chce wyjechać do Stanów Zjednoczonych i tam kontynuować swoją karierę i edukację. Ze złotem igrzysk olimpijskich na szyi nie powinien mieć trudności z dostaniem się na studia.

polska iran"Nie róbmy tragedii". Fabian Drzyzga apeluje po porażce z Iranem

W walce o złoto igrzysk olimpijskich w wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym Tunezyjczyk pokonał Jacka McLoughlina, który w 2019 roku razem z drużyną sięgnął po złoto mistrzostw świata. W 2018 roku wygrywał też mistrzostwa Pacyfiku w pływaniu oraz Igrzyska Wspólnoty Narodów. Na trzecim miejscu uplasował się Amerykanin Kieran Smith.

Więcej o: