Sportowa superpotęga wciąż bez medalu. Tak źle nie było niemal od pół wieku

Sobotnie zmagania na igrzyskach olimpijskich w Tokio już się zakończyły. Liderami klasyfikacji medalowej są Chiny. Sporym zaskoczeniem był brak jakiegokolwiek medalu w reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce niemal 50 lat temu!

W piątek oficjalnie rozpoczęły się 32. Letnie Igrzyska Olimpijskie w stolicy Japonii, czyli Tokio. Znicz olimpijski zapaliła tenisistka Naomi Osaka. Polska defilowała jako 165. kraj w kolejności, a w roli chorążych biało-czerwonych wystąpili Maja Włoszczowska oraz Paweł Korzeniowski. Sobotnie zmagania nie przyniosły Polakom pożądanych medali.

Zobacz wideo Kłopoty, kłopoty Polaków! Porażka na inaugurację turnieju

Alarm w Stanach Zjednoczonych. Tak źle pierwszego dnia igrzysk nie było już dawno

Po sobotnich zmaganiach i jedenastu konkurencjach poznaliśmy pierwszych medalistów na igrzyskach olimpijskich. Cztery medale zdobyli sportowcy z Chin i to oni przewodzą w klasyfikacji medalowej. Po nich znajdują się Włosi oraz Japończycy, którzy mają na koncie dwa medale – po jednym złotym i po jednym srebrnym.

Powody do niepokoju mogą mieć Stany Zjednoczone, które zakończyły sobotnią rywalizację bez wywalczenia choćby jednego medalu. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w 1972 roku (wyłączając zbojkotowane igrzyska w Moskwie w 1980 roku). "Nie było żadnych finałów pływania w tym roku, ale 11 innych konkurencji. Z kolei w 1972 roku odbyły się dwa finały, bez pływania" – pisze dziennikarz NBC Sports Nick Zaccardi na Twitterze.

Amerykanie nie mieli sobie równych w pięciu z sześciu ostatnich klasyfikacji medalowych na letnich igrzyskach olimpijskich. W 2008 roku ulegli Chińczykom, którzy zdobyli aż 51 złotych medali. Zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych mieli na swoim koncie 36 medali, a czołową trójkę zamknęła Rosja z 23 krążkami.

Więcej o: