Marta zapisała się w historii! Czegoś takiego nie dokonał nikt w piłce nożnej

Reprezentacja Brazylii wygrała 5:0 z Chinami i zremisowała 3:3 z Holandią w grupie F na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W obu spotkaniach do siatki trafiała Marta. Brazylijka została pierwszą piłkarką w historii, która strzeliła przynajmniej jednego gola na pięciu igrzyskach olimpijskich.

Reprezentacja Brazylii jest jednym z faworytów do zdobycia złotego medalu w turnieju piłki nożnej kobiet. O sile Kanarków świadczy 35-letnia Marta, która strzeliła dwa gole w meczu z Chinami (5:0) i trafiła z rzutu karnego w spotkaniu z Holandią (3:3). Sześciokrotna zdobywczyni nagrody dla piłkarki roku FIFA podczas trwających igrzysk olimpijskich zapisała się w historii piłki nożnej.

Zobacz wideo Redaktorzy Sport.pl już w Tokio! Zaczynamy Igrzyska Olimpijskie

Marta jako pierwsza w historii. Brazylijka z golem w pięciu ostatnich edycjach IO

Gole zdobyte przez Martę w meczach z Chinami oraz Holandią sprawiły, że Brazylijka zapisała się w historii piłki nożnej oraz igrzysk olimpijskich. Napastniczka została pierwszą piłkarką w historii z golem w pięciu edycjach igrzysk olimpijskich – tym samym zdobywała co najmniej jedną bramkę w 2004, 2008, 2012, 2016 i 2021 roku.

Pierwszy gol Marty przypadł na 11 sierpnia 2004 roku, kiedy to Brazylia pokonała 1:0 Australię po jej trafieniu w 36. minucie. Kanarki finalnie wywalczyły srebrne medale po porażce 1:2 w finale ze Stanami Zjednoczonymi. Marta strzeliła już 13 goli w igrzyskach olimpijskich, a w całej historii występów w reprezentacji ma 112 bramek. Takiego wyniku nie ma żaden piłkarz czy piłkarka w historii brazylijskiego futbolu.

Reprezentacja Brazylii zajmuje siódme miejsce w rankingu FIFA. Przed kadrą z Ameryki Południowej znajdują się Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Holandia, Szwecja oraz Anglia. Brazylia zagra ostatni mecz w grupie F we wtorek 27 lipca. Rywalem kadry prowadzonej przez Pię Sundhage, byłą trenerkę Szwecji i USA, będzie Zambia.

Więcej o: