"Lwica. Brawo, brawo, brawo!" - euforia w najmłodszym państwie Europy! U jego sąsiada też

Kosowo świętuje swój drugi w historii złoty medal na igrzyskach olimpijskich. Zdobyła go judoczka Distria Krasniqi. Tamtejsze media wychwalają zawodniczkę, a ta otrzymuje gratulacje od najważniejszych osób w państwie.

Kosowo zadebiutowało na igrzyskach olimpijskich pięć lat temu w Rio de Janeiro. To tam kibice z tego kraju mogło się cieszyć z pierwszego w historii medalu. I od razu był to medal złoty. Wywalczyła go Majlinda Kelmendi, również w judo w kategorii do 52 kilogramów. Teraz w kategorii do 48 kilogramów po złoty krążek sięgnęła Distria Krasniqi. W finale Distria pokonała reprezentantkę gospodarzy, Funę Tonaki.

Zobacz wideo Ile medali przywiozą Polacy z igrzysk olimpijskich w Tokio?

prezydent debelKubot rozgoryczony po porażce: Nie wiem, czy sędzia chciał się popisać

Gratulacje od prezydenta i premiera. "Kosowo wyróżniło się na świecie"

Dla tak niewielkiego i stosunkowo młodego państwa jak Kosowo złoty medal igrzysk olimpijskich to ogromny sukces. Tamtejsze media sporo uwagi poświęcają swojej bohaterce. "Distria Krasniqi wyniosła imię swoje i Kosowa na najwyższy poziom w sporcie. Zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich. To największy możliwy sukces w sporcie. Zapisała się złotymi zgłoskami w historii Kosowa. Ciężka praca i poświęcenie jej i trenera zwróciły się w najlepszy możliwy sposób" – piszą dziennikarze portalu koha.net.

Sportsmence pogratulowali również najważniejsi politycy w państwie. "Dzięki Distrii Kosowo wyróżniło się na całym świecie. Kosowo dziś i na zawsze będzie z ciebie dumne" – napisał prezydent państwa Vjosa Osmani. "Dziękuję, że każdy z nas jest dumny" – dodał premier Albin Kurti. Gratulacje przesłał też premier sąsiedniej Albanii Edi Rama. "Lwica. Brawo, brawo, brawo!". Jej zwycięstwo zostało też z radością odebrane w albańskich mediach.

"Ten medal dedykuję mojemu krajowi, mojej rodzinie i wszystkim, którzy mnie wspierali. To była bardzo trudna walka, bo Japończycy w judo są najlepsi na świecie" – powiedziała w rozmowie z telewizją KTV Krasniqi. "Miałem nadzieję, że Distria zdobędzie medal, ale złoto to coś wspaniałego. Dwa złote medale na dwóch igrzyskach to świetny wynik w sporcie" – dodał trener zawodniczki, Driton Kuka.

Tokyo Olympics SoccerAmerykanie drwili, że igrzyska będą za łatwe. I od razu "skopano im dupy". Sensacja w Tokio

Więcej o: