Burza wokół strojów Rosjan na igrzyskach w Tokio. Witold Bańka grzmi

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie pozwolił rosyjskim sportowcom, którzy wystąpią w Tokio jako reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego na stroje, które barwami nawiązują do flagi Rosji. - Źle, źle, źle. Chcieliśmy, żeby na strojach pojawiły się neutralne barwy - grzmi szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), Witold Bańka.

W Tokio może wystąpić aż 335 sportowców z Rosji, ale startujących pod nazwą nie Rosji, a Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Wcześniej CAS skrócił karę przyznaną Rosjanom za przypadki tolerowania wpadek dopingowych z czterech do dwóch lat, przez co mogli pojawić się w Tokio w większej liczbie. 

Zobacz wideo W Tokio nie widać igrzysk, a już w piątek początek sportowego święta

Bańka rozczarowany decyzjami CAS ws. Rosji. WADA chciała neutralnych barw

CAS określił także, że pomimo braku możliwości odgrywania rosyjskiego hymnu i konieczności zastąpienia go utworem Piotra Czajkowskiego, rosyjscy zawodnicy będą mogli nosić podczas igrzysk stroje, na których wyraźnie odzwierciedlono barwy rosyjskiej flagi i napis Russia. 

"Srebro w ciemno? A w życiu!". Polki pojechały do Tokio po złoto

Tą decyzją rozczarowana była WADA i jej szef, Witold Bańka. - Oczywiście jesteśmy tym zdenerwowani. Chcieliśmy, żeby na strojach pojawiły się neutralne barwy - mówił polski działacz. - Tak samo jest w przypadku skrócenia kary. Źle, źle, źle! Ale nie możemy nic z tym zrobić. To nie my podejmujemy decyzje - wskazał cytowany przez dziennikarzy Ria Novosti.

Iga Świątek i Hubert Hurkacz podczas pokazowego meczu w Gdyni, 13.07.2021Iga Świątek wśród faworytek do złotego medalu igrzysk. Bukmacherzy wskazali

"To nie to, czego chcieliśmy. Szczególnie w przypadku strojów"

- Jeśli spojrzymy na to, o co prosiliśmy i co zostało wykonane przeciwko rosyjskim sportowcom, to dwie zupełnie inne rzeczy. I nie to, czego chcieliśmy. Szczególnie w przypadku tego, jak zaprojektowano stroje - ocenił dyrektor WADA, Olivier Niggli dla "USA Today".

Podczas ceremonii otwarcia barwy Rosji nie były aż tak widoczne, jak na strojach, które sportowcy mogą nosić w wiosce olimpijskiej. Dominował kolor czerwony, bo takie garnitury przykryły bluzy zawodników w czasie pochodu reprezentacji na Stadionie Olimpijskim w Tokio.

Polscy siatkarze i Iga Świątek zaczynają rywalizację podczas igrzysk w TokioUwaga na godziny meczów Świątek i siatkarzy. Plan dnia Polaków na igrzyskach 24 lipca

Więcej o: