W Tokio zapłonęły "pierścienie ognia"! Spełniają się ostrzeżenia sprzed igrzysk

Wysokie temperatury w Tokio, przed którymi ostrzegano w ostatnich dniach odczuła jedna z uczestniczek igrzysk. Rosyjski Komitet Olimpijski poinformował, że ich łuczniczka Swietłana Gombojewa doznała udaru słonecznego w trakcie rundy rankingowej przed indywidualnym turniejem.

Jak relacjonuje trener reprezentacji Rosji, Stanisław Popow, pierwsze objawy u 23-letniej łuczniczki pojawiły się, gdy wracała z rundy rankingowej. - Zasłabła i upadła. Jako pierwsi podeszli do niej lekarze innych ekip Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Udzielono jej pierwszej pomocy, po czym przejęli ją lokalni lekarze - przyznał Popow. 

Zobacz wideo W Tokio nie widać igrzysk, a już w piątek początek sportowego święta

Selekcjoner przyznał również, że jest to pierwszy taki przypadek w karierze, który widzi. Rosjanin podkreśla również, że warunki pogodowe w Tokio są podobne do tych we Władywostoku, gdzie trenowała reprezentacja. W trakcie rundy rankingowej przed zawodami indywidualnymi w Tokio termometry wskazywały ponad 30 stopni. - Jedyne co doskwierało, to duchota - dodał trener.

Rosjanka doznała udaru w trakcie pobytu w Tokio. "Pierścienie ognia"

Według informacji udzielonej przez jedną z reprezentantek Rosji w łucznictwie, stan Swietłany Gombojewy jest stabilny. - Lekarze ją zbadali, kazali pić dużo wody. Powiedzieli, że to zwykły udar słoneczny. Musi wrócić do domu i odpocząć. Już ją wypuścili. Swieta jest z nami, czuje się dobrze, więc wystartuje w zawodach drużynowych - powiedziała Ksenia Petrowa.

Polski łucznik wraca na igrzyska po 29 latach. Trenować musiał w... bankuPolski łucznik wraca na igrzyska po 29 latach. Trenować musiał w... banku

Brytyjczycy już przed rozpoczęciem IO w Tokio ostrzegali przed wysokimi temperaturami, jakie mogą panować w tym czasie w Japonii. Raport zatytułowany "Pierścienie ognia: jak ciepło może wpływać na tegoroczne igrzyska" jasno stwierdza, że rywalizacja w takich warunkach będzie dla sportowców niebezpieczna. Japonia w ostatnich latach odnotowuje rekordowe fale upałów, a średnia temperatura w Tokio od 1900 roku wzrosła o niemal 3 stopnie Celsjusza. To trzy razy więcej niż średnia dla pozostałej części globu. 

Ekstremalne ciepło i środowisko "zbyt wrogie" dla ludzkiego ciała sprawiły, by BASIS rywalizację sportową w takich warunkach określił jako "zagrażającą zdrowiu sportowców" - więcej na ten temat przeczytacie w tekście Kacpra Sosnowskiego, dziennikarza Sport.pl TUTAJ>>>.

Więcej o: