Mistrzyni rezygnuje ze startu w Tokio! "Tego już jest zbyt wiele"

Niewidoma i niesłysząca pływaczka ze Stanów Zjednoczonych ogłosiła rezygnację z wyjazdu na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Wszystko przez komisję, która nie zezwoliła jej na zabranie ze sobą specjalnego opiekuna.

Byłyby to trzecie igrzyska paraolimpijskie, na które udałaby się Rebecca Meyers. Pływaczka zrezygnowała z udziału w imprezie w Tokio ze względu na zakaz, jaki otrzymała od amerykańskiego komitetu olimpijskiego (USOPC). Kobieta chciała zabrać ze sobą na igrzyska specjalnego opiekuna. "Powtarzają mi co chwila, że jako niewidząca i niesłysząca osoba nie potrzebuję ze sobą osoby, której ufam" - oznajmiła 26-latka w oświadczeniu.

Zobacz wideo Ile medali przywiozą Polacy z igrzysk olimpijskich w Tokio?

- Jestem wściekła, zawiedziona, ale przede wszystkim smutna, bo nie będę mogła reprezentować swojego kraju - podsumowuje decyzję komitetu Becca Meyers. Sytuacja ta spowodowana jest pandemią koronawirusa, przez którą wprowadzono w Tokio specjalne ograniczenia dotyczące ilości osób. Organizatorzy igrzysk paraolimpijskich wytypowali do tego zadania 33 osoby, z których dziewięć ma wadę ze wzrokiem. 

Niepełnosprawni atleci bez zaufanych opiekunów? Amerykański komitet postawił na swoim. Mistrzyni rezygnuje

"Amerykański komitet olimpijski dawał mi pozwolenie na zabieranie zaufanego opiekuna (mojej mamy) na wszystkie zawody międzynarodowe od 2017 roku, ale nie tym razem" - kontynuowała w oświadczeniu Meyers. "Mamy 2021 rok, a ja będąc niepełnosprawną osobą wciąż muszę walczyć o swoje prawa? Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia paraolimpijczyków nie będą musiały zmagać się z takim samym problemem. Tego już jest zbyt wiele" - zakończyła. 

 

Wspomnijmy, że Becca Meyers jest trzykrotną złotą medalistką ostatnich igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016) w kategoriach 400m stylem dowolnym, 100m motylkiem oraz 200m stylem zmiennym. Na tej samej imprezie 26-letnia Amerykanka zdobyła również srebro na 100m stylem dowolny. Drugie miejsce zajęła także na igrzyskach w Londynie w 2012 roku na 200m stylem zmiennym, dochodzi do tego brąz na 200m stylem dowolnym. Igrzyska paraolimpijskie odbywają się 20 dni po oficjalnym zakończeniu igrzysk olimpijskich w Tokio. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.