Wybrano organizatora igrzysk w 2032 roku! Ich koszt robi ogromne wrażenie

Igrzyska olimpijskie odbędą się w Australii po raz trzeci po tym, jak Brisbane formalnie otrzymało prawa do organizacji wydarzenia w 2032 roku w wyniku głosowania państw członkowskich Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Tokio.

Australijskie miasto od początku było mocno popierane przez komisję wydzieloną przez MKOl, zajmującą się organizacją przyszłych igrzysk olimpijskich. Decyzja o przyznaniu Brisbane organizacji wydarzenia w 2032 roku została podjęta podczas środowego głosowania w stolicy Japonii.

Zobacz wideo Ile medali przywiozą Polacy z igrzysk olimpijskich w Tokio?

Igrzyska w Brisbane będą kosztować 5 miliardów dolarów

Podczas spotkania obecni byli premier stanu Queensland Annastacia Palaszczuk, federalny minister sportu Richard Colbeck i burmistrz Brisbane Adrian Schrinner. - Zobowiązujemy się stworzyć udany model w ramach nowej strategii miasta gospodarza, prezentując neutralne pod względem kosztów, pozytywne dla klimatu, bezpieczne i fascynujące doświadczenie dla całego świata - powiedziała Palaszczuk.

Szacuje się, że trzecie igrzyska olimpijskie w Australii (wcześniej odbywały się w 1956 roku w Melbourne i w 2000 roku w Sydney) będą kosztować pięć miliardów dolarów. Australijska delegacja w Tokio jest pewna, że większość z tej kwoty zostanie zwrócona z przychodów z biletów, krajowego sponsoringu i praw do transmisji.

Brisbane będzie również gospodarzem Igrzysk Paraolimpijskich, co w przypadku Australii wydarzy się po raz drugi (wcześniej w Sydney w 2000 roku). Pierwsze w historii Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się z kolei w Rzymie w 1960 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.