Polaków w Tokio czeka piekło. "Zbliżamy się do granicy bezpieczeństwa"

Ponad 30-stopniowe upały i powietrze "tak gęste, że trzeba je przeżuć" - w takich warunkach rywalizować będą sportowcy na igrzyskach olimpijskich.

W Japonii skończył się sezon deszczowy, a rozpoczął się czas najwyższych temperatur w roku. W tym samym czasie będą odbywały się igrzyska olimpijskie, a to oznacza, że sportowcy będą rywalizować w nawet 35-stopniowym upale, a wilgotność powietrza może wynieść nawet 70%.

Zobacz wideo Ile medali przywiozą Polacy z igrzysk olimpijskich w Tokio?

Potworne upały w Japonii. Zdrowie zawodników zagrożone

Upał był jednym ze zmartwień organizatorów jeszcze na początku 2020 roku, kiedy igrzyska nie zostały jeszcze przeniesione z powodu pandemii koronawirusa. Już wtedy postanowiono przenieść część zawodów, w tym m.in. maraton, to Sapporo, gdzie temperatury są niższe. Ale jak na złość, pora deszczowa w Japonii w zeszłym roku trwała dłużej, przez co lato nie było aż tak upalne. Tym razem dziennikarze „Washington Post" piszą, że powietrze „wydaje się tak gęste, jakby trzeba było je przeżuć, zanim będzie można oddychać".

Japan Olympics FlamePanika przed igrzyskami. Spełnia się czarny scenariusz. Japończycy już są przegrani

Organizatorzy reagują na problem. Wolontariuszom i dziennikarzom rozdano słone tabletki. Na stadionach pojawiły się namioty zacieniające, przenośne klimatyzatory, łaźnie lodowe, lodówki z wodą butelkowaną, wentylatory, a nawet stacje chłodzenia dla koni. Igrzyska w Tokio mogą być najgorętszymi od 35 lat.

Powodem takiego stanu rzeczy są m.in. zmiany klimatyczne. W zeszłym roku w lipcu i sierpniu w Tokio 4759 osób wymagało natychmiastowego transportu do szpitala z powodu przegrzania. To o tysiące więcej w porównaniu z tym samym okresem w 2008 roku, kiedy było ich zaledwie 905. Niektórzy sportowcy próbowali się przygotować na upały, jakie czekają ich w Tokio. Na przykład Amerykanie czerpali inspirację z treningów, jakie żołnierze USA przechodzą przed rozpoczęciem działań na pustyni. Mieli oni ćwiczyć w upale w bluzach i czapkach. Kobieca drużyna wioślarska z Kanady trenowała w pomieszczeniu. Kobiety specjalnie podkręciły temperaturę do 35 stopni. Z kolei według "Times of London" siatkarze plażowi musieli przerwać trening, bo piasek był zbyt gorący.

Julius SsekitolekoZaginiony w Tokio sztangista został odnaleziony. Wpadł na dworcu kolejowym

- Myślę, że zbliżamy się do granicy bezpieczeństwa. To okropny moment, kiedy widzisz sportowców przekraczających linię mety i upadających z całkowitego wyczerpania i niepodnoszących się – powiedziała Melissa Wilson, brytyjska wioślarka cytowana w raporcie dotyczącym wpływu upałów na igrzyska olimpijskie. Z raportu dowiadujemy się, że w 2019 roku podczas prób olimpijskich trójka wioślarzy po zawodach wymagała leczenia z powodu wysokich temperatur.

Problem goni problem. Organizatorzy mają potężny ból głowy

Wysokie temperatury to kolejny problem, z jakim muszą mierzyć się organizatorzy i uczestnicy igrzysk w Tokio. Aktualnie trwa dyskusja, czy impreza powinna być odwołana w ostatniej chwili. Takiej opcji nie wykluczył przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Toshiro Muto. Wszystko przez coraz gorszą sytuację epidemiczną w kraju oraz kilkadziesiąt potwierdzonych zakażeń wśród sportowców. 

Więcej o: