Ministerstwo KDNiS reaguje na skandal w polskim pływaniu przed igrzyskami w Tokio

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapowiedziało, że zajmie się sprawą braku zgłoszenia sześciu polskich pływaków na igrzyska olimpijskie w Tokio. W oficjalnym komunikacie pojawia się także zapowiedź wyciągnięcia konsekwencji wobec odpowiedzialnych za nieprawidłowości w tym procesie.

Szóstka polskich pływaków, spośród których trójka mogła stanąć na starcie w Tokio, nie wystąpi na igrzyskach olimpijskich z powodu błędu, jaki Polski Związek Pływacki popełnił przy zgłaszaniu zawodników. Sportowcy przylecieli do Japonii, ale musieli ją opuścić. Chodzi o Mateusza Chowańca, Jana Kozakiewicza, Jakuba Kraskę, Paulinę Pedę, Aleksandrę Polańską i Alicję Tchórz.

Zobacz wideo "Wielka radość i ekscytacja. Igrzyska to najważniejsza impreza dla sportowców"

Sprawa polskich pływaków trafiła do ministerstwa. Wezwanie do "niezwłocznego złożenia wyjaśnień"

Sportowcy napisali list do związku, w którym domagali się, żeby prezes Paweł Słomiński podał się do dymisji. PZP odpowiedział jednak oświadczeniem, zgodnie z którym działacz nie zamierza podjąć takiego kroku. - To wszystko wymaga głębokiej analizy. Rozważam powołanie komisji w związku. Jeżeli będzie taka wola, z udziałem jednego z poszkodowanych zawodników i jednego trenera. Po to, żeby wspólnie prześledzić całą komunikację, przepływy dokumentów. Tu absolutnie nie ma umywania rąk. Transparentność w tej kwestii to dla mnie i zarządu najważniejsza sprawa. Nie mogę tego zostawić bez dogłębnej analizy i wyjaśnienia. W związku konkretne osoby prowadziły sprawy związane z kwalifikacją do igrzysk - mówił Słomiński w rozmowie ze Sport.pl

Polscy pływacy, którzy nie wystartują w Tokio wrócili już do kraju, a w Japonii poprzez zawieszenie ich zdjęć na ścianach pokojów w wiosce olimpijskiej starają się ich wspierać zawodnicy i zawodniczki, którzy pojawią się na starcie.

Teraz sprawę bada także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które wydało specjalny komunikat. "Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wezwał Prezesa Polskiego Związku Pływackiego do niezwłocznego złożenia wyjaśnień w sprawie niedopuszczenia do startu w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 sześciorga polskich pływaków" - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych ministerstwa. 

Ministerstwo ma "wyciągnąć konsekwencje wobec odpowiedzialnych za nieprawidłowości"

"MKDNiS szczegółowo przeanalizuje proces zgłaszania polskich pływaków do udziału w igrzyskach i po zakończeniu igrzysk wyciągnie konsekwencje wobec osób i instytucji odpowiedzialnych za nieprawidłowości. W opinii MKDNiS, sytuacja taka nie powinna się wydarzyć w profesjonalnie zarządzanym związku sportowym" - zapewnia ministerstwo. 

W Tokio udział w rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich weźmie 211 sportowców, w tym 17 pływaków. Początek już 23 lipca, kiedy zaplanowano oficjalną ceremonię otwarcia imprezy, która zakończy się 8 sierpnia. Relacje na żywo na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.