Pierwsze zakażenia u sportowców w Tokio. Bańka olimpijska nie funkcjonuje

Jak informuje BBC, dwóch piłkarzy reprezentacji olimpijskiej RPA zostało pierwszymi zawodnikami, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa w wiosce olimpijskiej w Tokio. Początek igrzysk już za pięć dni.

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia. Impreza, tak samo jak piłkarskie Euro 2020, została przełożona o rok z powodu pandemii.

Zobacz wideo

Bańka olimpijska już pękła

Pandemia jednak wciąż daje o sobie znać. Związek piłkarski RPA poinformował, że Thabiso Monyane i Kamohelo Mahlatsi otrzymali pozytywne wyniki testu na koronawirusa. To samo spotkało analityka drużyny Mario Mashę, a cały zespół znajduje się obecnie na kwarantannie w oczekiwaniu na wyniki kolejnych testów. 

To nie jedyny koronawirusowy problem w reprezentacji olimpijskiej RPA. Także trener siedmioosobowej drużyny rugby Neil Powell został zakażony wirusem, ale poza wioską olimpijską. Przebywa obecnie na izolacji w Kagashimo, gdzie na zgrupowaniu przebywa jego zespół.

- Mamy trzy pozytywne przypadki COVID-19 na zgrupowaniu. Dwa wśród zawodników i jeden u członka sztabu - potwierdził kierownik piłkarskiej drużyny RPA, Mxolisi Sibam.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca (zdjęcie ilustracyjne)Najbrudniejsze igrzyska w historii. COVID zatuszował oszustwa. Tysiące bezkarnych

- Olimpijczycy mają codzienne kontrole, w postaci pomiaru temperatury i badania śliny. Masha i Monyane zgłosili podwyższoną temperaturę i pozytywny wynik testu śliny i zostali zabrani na test PCR. Okazało się, że ich wyniki są pozytywne, mimo że drużyna już wcześniej była testowana. Później ta sama procedura spotkała Mahlatsiego - dodał Sibam. 

Warto dodać, że na kwarantannie znajduje się także ośmiu członków reprezentacji lekkoatletycznej Wielkiej Brytanii, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną. W sobotę i niedzielę organizatorzy podali informację o łącznie 25 pozytywnych przypadkach u mediów, personelu i organizatorów igrzysk.

W samym Tokio codziennie odnotowuje się po 1000 nowych zakażeń. W stolicy Japonii mieszkańcy nie kryją swojego negatywnego nastawienia do największej sportowej imprezy na świecie. W Tokio na czas igrzysk został wprowadzony stan wyjątkowy, przez co wszystkie zmagania będą odbywały się bez udziału publiczności. 

Więcej o: