Igrzyska w Tokio wiszą na włosku?! Bronią ich już tylko organizatorzy

Igrzyska olimpijskie w Tokio zbliżają się wielkimi krokami, a w Japonii żniwo nadal zbiera kolejna fala epidemii koronawirusa. Nastroje w kraju są fatalne, a olimpiady bronią już tylko organizatorzy.

Igrzyska olimpijskie w Tokio mają się rozpocząć w piątek 23 lipca i potrwać do 8 sierpnia 2021 roku. Początkowo igrzyska miały się odbyć w zeszłym roku, ale została przełożona z powodu pandemii koronawirusa. Podobny los spotkał kilka innych imprez sportowych, między innymi Euro 2020.

Zobacz wideo Co z igrzyskami w Tokio? "Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników"

Medycy protestują przeciwko igrzyskom w Tokio. Prezydentka igrzysk: "Jestem pewna, że igrzyska się odbędą"

Pomimo zmiany terminu, większość ekspertów i społeczeństwo japońskie jest przeciwko organizacji imprezy, a powodem jest niesłabnąca w dalszym ciągu pandemia. W Japonii od kwietnia trwa kolejna już fala zachorowań i póki co nic nie wskazuje na to, aby miała się szybko skończyć. W niewiele ponad miesiąc liczba zakażeń w kraju wzrosła z okolic tysiąca do sześciu tysięcy przypadków dziennie. Jak można się domyślić, taka sytuacja sprawiła, że w Japonii wprowadzono bardzo rygorystyczne obostrzenia, które miały zahamować rozwój pandemii. 

Brytyjski raport miażdży podręcznik igrzysk. Ludzie protestują, inni odmawiają pracyBrytyjski raport miażdży podręcznik igrzysk. Ludzie protestują, inni odmawiają pracy

Szczególnie ciężka sytuacja jest właśnie w Tokio i w tamtejszych szpitalach. W samej stolicy średnia liczba przypadków oscyluje w okolicy 500 dziennie, co jest wartością ponad dwukrotnie wyższą niż na przykład w Nowym Jorku. Ilość łóżek w szpitalach drastycznie się zmniejszyła, a lekarze zaczęli już głośno protestować przeciwko organizacji zbliżających się igrzysk olimpijskich. "Usilnie prosimy japońskie władze o przekonanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, że przy obecnej koniunkturze organizacja imprezy jest niemożliwa i należy ją odwołać" - napisali Tokijscy Praktycy Medyczni w otwartym liście zaadresowanym do premiera Japonii, Yoshihide Sugi.

Problemem w Japonii są także szczepienia, a raczej ich bardzo powolne tempo. Do tej pory zaszczepionych zostało zaledwie 3 proc. japońskiego społeczeństwa, co przy 126-milionowej populacji jest fatalnym wynikiem. Według prognoz, podczas igrzysk Japonia w dalszym ciągu będzie na etapie szczepienia osób powyżej 65. roku życia. 

Igrzyska w Tokio mają się rozpocząć 23 lipca 2021 r. Czy się odbędą?Tysiące ludzi zrezygnowały z pracy przy IO w Tokio. Kolejna duża wizerunkowa wpadka

Bez względu na te wszystkie problemy, organizatorzy igrzysk pozostają nieugięci i na ten moment nie myślą nawet o ewentualnym przełożeniu zawodów. - Na ten moment jestem pewna, że igrzyska się odbędą. Robimy co w naszej mocy - stwierdziła prezydentka igrzysk w Tokio Seiko Hashimoto w rozmowie z "BBC Sport". - Staramy się stworzyć możliwie najszczelniejszą bańkę, która pozwoli nam stworzyć bezpieczną przestrzeń dla osób przybywających z zagranicy, a także dla osób przebywających w Japonii - dodała.