Tysiące ludzi zrezygnowały z pracy przy IO w Tokio. Kolejna duża wizerunkowa wpadka

Około 10 tysięcy wolontariuszy zrezygnowało z pracy przy igrzyskach olimpijskich w Tokio. Tym samym organizatorzy będą mieli do dyspozycji około 13 procent pracowników mniej - informuje japońska stacja telewizyjna NHK.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia. Tegoroczne zmagania będą dla olimpijczyków wyjątkowo ciężkie z powodu rekordowej fali upałów. Średnia temperatura w Tokio od 1900 roku wzrosła o niemal trzy stopnie Celsjusza. Raport Brytyjskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Sportu zwraca uwagę na to, że rywalizacja w takich warunkach zagraża zdrowiu sportowców. Więcej o tym w tekście Kacpra Sosnowskiego na Sport.pl.

Zobacz wideo Polscy pięściarze marzą o medalach na igrzyskach. "Szło dobrze, ale padło na pysk"

Wolontariusze rezygnują z pracy podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Niemal 13 procent osób mniej

Jak informuje japońska stacja telewizyjna NHK, około 10 tysięcy wolontariuszy zrezygnowało z pracy przy przeprowadzeniu igrzysk olimpijskich oraz paraolimpiady w Tokio. To niemal 13 procent zarejestrowanych wcześniej osób, które zadeklarowały swój udział przy igrzyskach. Głównym powodem rezygnacji ludzi było zaniepokojenie sytuacją na świecie w związku z pandemią koronawirusa.

Pierwsze rezygnacje pojawiały się jednak już w lutym tego roku, po seksistowskiej wypowiedzi ówczesnego szefa Komitetu Organizacyjnego Yoshiro Moriego. Organizatorzy mają jednak przygotowaną listę około 30 tysięcy osób, która zostanie dokooptowana w miejsce tych, którzy zrezygnowali z pracy przy igrzyskach w Tokio. Dla organizatorów jest to jednak kolejny problem wizerunkowy, bo Japończycy na ogół są przeciwni organizacji imprezy. 

W stolicy Japonii, ale też 10 innych prefekturach do 20 czerwca zostało przedłużone obowiązywanie stanu wyjątkowego. Zdaniem Shigeru Omiego, jednego z przedstawicieli grupy ekspertów, która doradza rządowi podczas pandemii, przeprowadzenie takiego wydarzenia sportowego w obecnej sytuacji będzie czymś niezwykłym.