Niepokojące sygnały z Tokio. "Zastanawiamy się, jak działać, by igrzyska nie zostały odwołane"

- Może zaistnieć sytuacja, w której nie będziemy mogli wpuścić kibiców na trybuny - w rozmowie z agencją AFP powiedziała przewodnicząca komitetu organizacyjnego IO w Tokio, Seiko Hashimoto.

Wciąż nie wiadomo, czy kibice obejrzą na żywo zmagania podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. O ile wiadomo już, że na areny rywalizacji nie zostaną wpuszczeni kibice spoza Japonii, o tyle wciąż nie wiadomo, czy to samo nie spotka lokalnych fanów. Chociaż decyzja w tej sprawie miała zapaść w tym tygodniu, to z powodu kolejnej fali zachorowań na COVID-19, została ona przełożona na czerwiec.

Zobacz wideo Igrzyska w Tokio przełożone. "Słuszna i odpowiedzialna decyzja"

- Może zaistnieć sytuacja, w której nie będziemy mogli wpuścić kibiców na trybuny. Igrzyska będziemy mogli uznać za udane tylko wtedy, gdy nie narazimy na niebezpieczeństwo życia i zdrowia sportowców oraz mieszkańców Japonii - w rozmowie z agencją AFP powiedziała przewodnicząca komitetu organizacyjnego igrzysk, Seiko Hashimoto.

Kibice nie obejrzą na żywo Igrzysk w Tokio?

Chociaż jeszcze na początku marca Japonia regularnie notowała mniej niż tysiąc nowych zakażeń dziennie, to kolejna fala koronawirusa spowodowała, że 29 kwietnia dzienny przyrost zachorowań wyniósł blisko 8 tysięcy. W Tokio oraz innych częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

Andrzej Bargiel udaje się w kolejną wyprawę. Chce zjechać na nartach z dziewiczych szczytówAndrzej Bargiel znów dokonał niemożliwego! Zjechał na nartach z niezdobytego dotąd szczytu

Brak kibiców na obiektach może być więc jedynym sposobem na przeprowadzenie igrzysk. Zdaniem Hashimoto, która w rozmowie z AFP podkreślała wagę odpowiedzialności, może być to jedyny sposób na zdobycie zaufania opinii publicznej, która z powodu kryzysu coraz częściej i głośniej opowiada się za kolejnym przesunięciem lub nawet odwołaniem igrzysk.

- Zastanawiamy się, jak działać, by igrzyska nie zostały odwołane. Musimy przygotować się tak, by Japończycy czuli się bezpiecznie. To czas, w którym możemy pokazać, że świat umie się zjednoczyć w bardzo trudnym momencie - powiedziała Hashimoto.

Italy Soccer Serie ATo koniec Cristiano Ronaldo w Juventusie? LGdS: Jego dni są już policzone

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio miały odbyć się w zeszłym roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa zostały przełożone na dni od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku.