Morawiecki podjął decyzję ws. szczepień polskich olimpijczyków. Co z piłkarzami?

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany i wiceprezes PZPS, w rozmowie z portalem WP Sportowe Fakty przekazał najnowsze informacje ws. szczepień polskich sportowców, którzy pojadą na IO do Tokio i odniósł się również do polskich piłkarzy. - Według mojej wiedzy rząd i premier Mateusz Morawiecki w sprawie olimpijczyków podjęli już decyzję - ujawnił Czarnecki.

Ponad dwa miesiące temu pojawiła się informacja, że Ministerstwo Sportu chciało, aby polscy sportowcy biorący udział w IO zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19. - Wsparcie przygotowań reprezentantów Polski do igrzysk olimpijskich i dużych międzynarodowych imprez pozostaje naszym priorytetem - informował portal gov.pl.

Zobacz wideo Igrzyska w Tokio przełożone. "Słuszna i odpowiedzialna decyzja"

IO 2036 w Niemczech i Izraelu? Zaskakująca propozycja na oddanie hołdu ofiarom hitleryzmuNiezwykły duet gospodarzy na IO 2036? Hołd dla ofiar hitleryzmu. Plawgo: Mocny symbol

Pierwszeństwo szczepień mają obecnie seniorzy i osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem, czyli pracownicy służby zdrowia i służby mundurowe. Obecnie szczepione są kolejne roczniki. Od najbliższego poniedziałku prawo zapisywania się na szczepienie będzie przysługiwać osobom z rocznika 1962, a w kolejnych dniach będą mogły zgłaszać się osoby z następnych roczników.

Rząd planuje do 24 kwietnia zaszczepić osoby chętne urodzone w 1973 roku. Natomiast od 25 kwietnia według koordynatora rządowego programu szczepień Michała Dworczyka taką możliwość będą miały osoby po 30. roku życia, ale pod pewnymi warunkami. - Uruchomimy priorytetową rejestrację 30- i trzydziestokilkuletnich osób, które zgłosiły się za pośrednictwem formularza jako osoby gotowe do zaszczepienia między styczniem a marcem - przyznał Dworczyk.

A co z polskimi sportowcami? Jedną z grup objętych w Narodowym Programie Szczepień mają być również polscy sportowcy, którzy będą brać udział w imprezach, m.in. w igrzyskach olimpijskich w Tokio. "Resort traktuje zdrowie i bezpieczeństwo zawodników reprezentujących Polskę w międzynarodowych wydarzeniach sportowych priorytetowo i dołoży wszelkich starań, by reprezentanci kadr narodowych zostali zaszczepieni we właściwym czasie, wynikającym z kalendarza Narodowego Programu Szczepień" - możemy przeczytać na portalu gov.pl.

"Od początku wybuchu pandemii COVID-19 Ministerstwo Sportu podjęło szereg działań, które pozwoliły na bezpieczne i właściwe przygotowania reprezentantów Polski do międzynarodowych i krajowych imprez. Zaproponowane przez Ministerstwo Sportu regulacje w znaczący sposób wsparły funkcjonowanie sportu w czasie epidemii. Wsparcie przygotowań reprezentantów Polski do igrzysk olimpijskich i dużych międzynarodowych imprez pozostaje naszym priorytetem" - przekazał portal gov.pl.

Czarnecki o szczepieniach dla polskich olimpijczyków. "Morawiecki podjął już decyzję na tak"

Do sprawy szczepień polskich olimpijczyków odniósł się Ryszard Czarnecki, eurodeputowany i wiceprezes PZPS, w rozmowie z portalem WP Sportowe Fakty. - Rząd jest przygotowany przede wszystkim na szczepienie olimpijczyków. Oczywiście najpierw muszą być zaszczepione te grupy, które są do tego przewidziane. Jestem jednak przekonany, że w najbliższym czasie Polski Komitet Olimpijski dostarczy listę zawodników i zawodniczek kadry olimpijskiej do zaszczepienia - ujawnił Czarnecki.

Na razie nie jest jeszcze znany termin, kiedy polscy olimpijczycy mieliby zostać zaszczepieni, ale wszystko zmierza we właściwym kierunku. - Według mojej wiedzy rząd i premier Mateusz Morawiecki w sprawie olimpijczyków podjęli już decyzję na "tak" - dodał Czarnecki. A co z innymi sportowcami np. piłkarzami? - Co do piłkarzy, nie mam takiej wiedzy - zakończył eurodeputowany.

Joe BidenStany Zjednoczone rozważają bojkot igrzysk w Pekinie! "To ludobójstwo"

Obecnie zaszczepiono w Polsce już prawie 7,5 mln osób, w tym ponad 5 mln osób jedną dawką preparatu przeciwko Covid-19 (stan na 9 kwietnia 2021 r.). Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia.

Więcej o: