Niezwykły duet gospodarzy na IO 2036? Hołd dla ofiar hitleryzmu. Plawgo: Mocny symbol

Igrzyska olimpijskie w 2036 roku odbędą się w Berlinie i Tel Awiwie? Jak informują przedstawiciele izraelskiego komitetu olimpijskiego, taki pomysł mają póki co sami Niemcy, którzy chcieliby w ten sposób oddać hołd dla ofiar hitleryzmu.

Igrzyska olimpijskie z 1936 roku zapisały się w historii sportu w najczarniejszy z możliwych sposobów. W 1936 roku odbyły się IO w Berlinie, które pełniły funkcję propagandową, zaś trzy lata po nich rozpoczęła się II Wojna Światowa.

17.03.2021, TokioKolejne ograniczenia na IO w Tokio. MKOl znacząco zmniejszy liczbę zaproszonych gości

IO 2036 w Berlinie i Tel Awiwie? "Logistycznie to bardzo słaby pomysł"

100 lat po tamtych wydarzeniach Berlin ponownie chciałby gościć olimpijczyków, wspólnie z Tel Awiwem - informuje TVP Sport. Informacje na ten temat przekazał wpływowy działacz MKOl-u, Michael Payne. "To wiadomość dnia. Media donoszą, że wspólna oferta Niemiec i Izraela ma upamiętnić Igrzyska Hitlera, wtedy mające być wysłaniem zupełnie nowego, silnego sygnału pokoju i pojednania" – napisał na Twitterze.

Świetny były płotkarz Marek Plawgo skomentował takie plany. - To byłby mocny symbol. Koncepcja słuszna jedynie pod względem marketingowym. Łączenie odległych miast jako jednej imprezy to sportowo i logistycznie bardzo słaby pomysł - ocenił.

Zobacz wideo Sportowa rozmowa dnia. Z Zygmuntem Smalcerzem, mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów z 1972 roku, rozmawia Michał Gąsiorowski

Izrael nie zabiera stanowiska na temat pomysłu

Izraelskie media zgodnie podają, że pomysł ten jest obecnie tylko i wyłącznie wizją Niemców. Inicjatywa podjęta przez przedstawicieli niemieckiego komitetu olimpijskiego, z szefem Richardem Mengiem na czele ma na ten moment być jedynie ideą, którą dopiero będzie można rozpatrywać po uzyskaniu stanowiska wszystkich zainteresowanych stron. Wzmianka na ten temat pojawiła się w sobotnim wydaniu "Berliner Morgenpost".

"Na tę symboliczną datę można spojrzeć pod różnym kątem. I pokazać, co od tej pory się zmieniło, a co jest nadal do zrobienia. Dlaczego więc nie wysłać nowego silnego sygnału pojednania? I nie stłumić historycznego ciężaru, jednocześnie nie rozmywając odpowiedzialności? Byłby to wyraźny sygnał, jak odpowiedzialność zmienić w zobowiązanie wobec historii i przyszłości" – twierdzi Meng.

Szczepionka przeciwko COVID-19"Gest w duchu olimpijskim". Chińczycy traktują szczepionkę jako element polityki zagranicznej

Agencja DPA postanowiła zapytać o komentarz w tej sprawie komitet olimpijski Izraela. Odpowiedzi się nie doczekano, a jedynie słów wsparcia odnośnie pomysłu organizacji imprezy w Berlinie. "Organizacja igrzysk w Berlinie, sto lat po igrzyskach Hitlera, przypomni nam o wszystkich mrocznych czasach, których doświadczyliśmy. I wyśle światu mocny sygnał o wartościach, których musimy przestrzegać" – napisano w oświadczeniu.

Więcej o: