Stany Zjednoczone rozważają bojkot igrzysk w Pekinie! "To ludobójstwo"

Stany Zjednoczone rozważają bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022! To ma być znak protestu przeciwko prześladowaniom Ujgurów w chińskiej prowincji Xinjiang.

Administracja Joe Bidana omawia z sojusznikami swoje podejście do Chin i zimowych igrzysk w Pekinie. Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA, powiedział, że jedną z opcji jest bojkot tej imprezy. - Musimy to rozważyć. Wypracowanie wspólnej strategii działania będzie w interesie naszych sojuszników i partnerów - powiedział Price.

Zobacz wideo Deskorolka - nowa dyscyplina na igrzyskach olimpijskich

Na razie nie wiadomo jednak, czy bojkot będzie dotyczył jedynie delegacji rządowych czy też sportowców.

Igrzyska w MontrealuW Montrealu "czarny pierścień odczepił się od flagi olimpijskiej". Tak Afryka walczyła o równość

"To ludobójstwo"

Chiny są coraz bardziej krytykowane z związku z sytuacją w Xinjiang, gdzie ponad milion muzułmańskich Ujgurów jest przetrzymywanych w obozach. W corocznym raporcie Departamentu Stanu na temat praw człowieka Joe Biden nazwał chińską politykę w Xinjiang "ludobójstwem".

- Cały świat patrzy na nasz następny ruch. Nadszedł czas, by przenieść igrzyska do kraju, który jest symbolem demokracji i ucieleśnia idee olimpijskie. Igrzyska zimowe nie mogą się odbyć w Pekinie! Po prostu nie mogą! - dodał amerykański polityk John Katko.

Ile razy wolno dziękować podczas igrzysk? Amerykanom aż siedem razy, Polakom tylko razIle razy wolno dziękować podczas igrzysk? Amerykanom aż siedem razy, Polakom tylko raz

Historia znała już przypadki bojkotu. W 1980 roku, na igrzyskach olimpijskich w Moskwie, nie było reprezentantów USA, którzy bojkotowali letnie igrzyska z powodu inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan. Cztery lata później igrzyska odbyły się w Los Angeles, gdzie z kolei zabrakło ZSRR. Zabrakło też Polski, podobnie jak większości krajów bloku wschodniego.