Korea Północna podjęła decyzję. Nie weźmie udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio

Korea Północna nie weźmie udziału w tegorocznych letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio z powodu pandemii koronawirusa. Informację o wycofaniu się z wydarzenia przekazał północnokoreański portal internetowy "Sport w KRLD".

Cytowany przez agencję AP należący do północnokoreańskiego ministerstwa sportu portal przekazał, że decyzję w tej sprawie podjęto 25 marca podczas posiedzenia Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Uznano wówczas, że kluczowa jest "ochrona sportowców przed światowym kryzysem spowodowanym przez COVID-19". Zarówno Komitet Olimpijski Korei Południowej, jak i południowokoreański rząd nie zostały jeszcze oficjalnie poinformowane o decyzji Pjongjangu.

Tokio w Japonii, marzec 2021Coraz gorsza sytuacja w Japonii. "Nie jesteśmy bezpiecznym krajem. Ryzyko jest ogromne"

Polityczne zabarwienie udziału w igrzyskach

Jak przypomina Associated Press, na zimowe igrzyska olimpijskie w Korei Południowej w 2018 roku Korea Północna wysłała 22 sportowców, wraz z liczną delegacją oficjalnych osobistości, artystów, dziennikarzy i 230-osobową grupą kibiców.

Zobacz wideo Polscy pięściarze marzą o medalach na igrzyskach. "Szło dobrze, ale padło na pysk"

W delegacji znalazła się również siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. W ten sposób udało się zainicjować kontakty dyplomatyczne w trójkącie Korea Północna - Korea Południowa - Stany Zjednoczone. Kontakty te niedługo później zamarły, a ostatnia decyzja Pjongjangu jeszcze bardziej zmniejszyła szansę na ich ożywienie.

Przełożone igrzyska

Według oficjalnych przekazów, Korea Północna twierdzi, że jest wolna od pandemii koronawirusa, co spotyka się z wątpliwościami ze strony zewnętrznych obserwatorów. Jako przyczyny wskazywany są słaby system ochrony zdrowia w kraju i nieszczelna granica z Chinami, głównym partnerem gospodarczym.

17.03.2021, TokioKolejne ograniczenia na IO w Tokio. MKOl znacząco zmniejszy liczbę zaproszonych gości

Planowo Igrzyska Olimpijskie w Tokio miały się odbyć w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Na skutek pandemii koronawirusa zostały one przeniesione na bieżący rok i mają się odbyć w dniach 23 lipca - 8 sierpnia.

Po raz pierwszy Korea Północna wystąpiła na letnich IO w 1972 roku w Monachium. Łączny dorobek medalowy sportowców z tego kraju to 54 medale - 16 złotych, 15 srebrnych i 23 brązowe. Podczas ostatnich igrzysk w 2016 roku w Rio de Janeiro zdobyli siedem krążków - dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe.

Więcej o: