Chciał stworzyć "olimpijską świnię" i wyleciał z pracy. Kolejny skandal przed IO w Tokio

Kolejny kłopot dla organizatorów igrzysk w Tokio. Dyrektor kreatywny Hiroshi Sasaki podał się do dymisji po wygłoszeniu seksistowskich komentarzy.

Choć igrzyska w Tokio mają rozpocząć się za niespełna cztery miesiące, to atmosfery święta sportu nie czuć. Wszystko za sprawą kolejnych problemów, z którymi muszą zmagać się organizatorzy. W związku z pandemią musieli oni przełożyć turniej o rok. Jego przygotowanie pochłonęło rekordowe koszty. Oficjalnie to 15,4 miliarda dolarów, ale nieoficjalnie mówi się, że ta suma może być dwukrotnie większa. Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie przekonują, że to zdecydowanie najdroższe IO w historii, które prawdopodobnie się nie zwrócą, bo na trybunach nie będzie zagranicznych kibiców, a i lokalni fani nie są szczególnie zainteresowani IO, gdyż 80 proc. z nich domagało się odwołania lub przełożenia imprezy. Na domiar złego, wśród organizatorów skandal goni skandal. Dwa lata temu odszedł Tsunekazu Takeda, szef japońskiego komitetu olimpijskiego, który był uwikłany w korupcyjny skandal. W lutym do dymisji ze względu na seksistowskie wypowiedzi podał się szef komitetu organizacyjnego Yoshiro Mori, a teraz z podobnego powodu z pracy zrezygnował Hiroshi Sasaki, kreatywny dyrektor igrzysk.

Zobacz wideo Sukcesy sportowe Lewandowskiego, a zmiany biznesowe. Po Nike - kontrakt z 4F [Studio Biznes]

"Olympig". Po seksistowskim komentarzu kreatywny dyrektor IO podaje się do dymisji

Sakai był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. Podczas jednej z ubiegłorocznych burz mózgów zaproponował, by celebrytka Naomi Watanabe wystąpiła na ceremonii jako "Olympig" – to połączenie słów "Olympic" (olimpijski) i "pig" (świnia). Przysadzista Watanabe to bardzo znana w Japonii aktorka, komiczka i projektantka mody.

Gdy magazyn "Bunshun" opublikował informację o skandalicznej wypowiedzi Sakaiego, wybuchł skandal. Yuriko Koike, gubernator Tokio, określiła jego słowa jako "żałosne". Niedługo później dyrektor kreatywny IO podał się do dymisji. "Moje słowa były bardzo obraźliwe dla pani Watanabe. Przepraszam ją z całego serca, tak samo jak wszystkich, którzy mogli poczuć się oburzeni" – napisał artysta w oświadczeniu.

Mimo problemów, igrzyska się odbędą. W przyszłym tygodniu rusza sztafeta z ogniem

Seiko Hashimoto, nowa prezydent komitetu organizacyjnego IO, przyjęła dymisję Sakaiego. Była olimpijka tuż po przejęciu rządów zdecydowanie zwiększyła obecność kobiet w komitecie – teraz jest ich 12, to 42 proc. całości.

Warto dodać, że w przyszłym tygodniu wystartuje sztafeta z ogniem olimpijskim. Przez najbliższe cztery miesiące 10 tysięcy biegaczy będzie poruszać się po terytorium Japonii, a lokalne władze wydały apele o niegromadzenie się wzdłuż trasy, by zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.