Burza wokół igrzysk w Krakowie. "Niezgodne z ideą olimpijską"

W czasie pandemii i kryzysu gospodarczego rząd organizuje w Krakowie niszowe igrzyska europejskie. Igrzyska krytykowane w Europie, bo Małopolska ogłosiła się "strefą wolną od LGBT". - To niezgodne z ideą olimpijską - mówi minister sportu z Belgii.

Kraków okazał się bezkonkurencyjny. Nikt inny nie chciał organizować igrzysk europejskich w 2023 r. Termin zgłaszania kandydatur minął 31 maja. Jako że zgłoszona została tylko stolica Małopolski, to tam za trzy lata przyjadą sportowcy z całej Europy.

Zobacz wideo Torino prowadziło z Interem 2:0! Potem nastąpiła katastrofa

"Małopolska wolna od LGBT"

Deklarację o "zagrożeniu dla tradycyjnej rodziny" radni sejmiku województwa małopolskiego przyjęli w kwietniu zeszłego roku. Tym zagrożeniem ma być propaganda LGBT. - Małopolska ma być od niej wolna - przekonywali wówczas radni PIS-u

Nie wiadomo do końca, w jaki sposób ten postulat wolnościowy ma być realizowany. Wiadomo natomiast, że polskie samorządy, które określiły się jako "strefy wolne od LGBT", mogą nie otrzymać pieniędzy z Unii Europejskiej. Zapowiedziała to przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Problemy mogą mieć także organizatorzy igrzysk w Małopolsce. Minister sportu belgijskiego regionu Flandria Ben Weyts skrytykował decyzję Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC) o przyznaniu Małopolsce igrzysk europejskich. Weyts zwrócił uwagę, że wybór ten jest "ewidentnie niezgodny z ideą olimpijską". Jako powód podał deklarację sejmiku województwa o strefie wolnej od LGBT.

Członkini parlamentu flamandzkiego Annick Lambrecht dodała: - Flandria i Belgia nie mogą popierać kandydatur na międzynarodowe imprezy sportowe w krajach lub regionach homofobicznych. Cieszymy się ze słów ministra Weytsa. Lambrecht cytowana przez "Brussels Times" wspomniała także, iż "ma nadzieję, że problem ten minister sportu poruszy z Belgijskim Komitetem Olimpijskim".

Oburzenie europejskich polityków

"Kolejni europejscy politycy twierdzą, że stanowisko Małopolski wobec osób LGBT sprawia, że jest to nieodpowiednie miejsce na igrzyska" - informuje Reuters. Agencja cytuje słowa Lizy Barker, członkini brytyjskiej Izby Lordów: "Igrzyska europejskie są wydarzeniem olimpijskim i jako takie powinny podtrzymywać wartości szacunku i przyjaźni. Odkąd Małopolska ogłosiła się „strefą wolną od LGBT”, nie nadaje się już do organizacji tego wydarzenia".

Eurodeputowani Terry Reintke i Marc Angel wystosowali do Europejskiego Komitetu Olimpijskiego list z prośbą o podjęcie kroków w celu ochrony i wsparcia sportowców LGBT. Z Reintke i Angelem współpracuje Kamil Maczuga z Lewicy Razem, asystent społeczny posłanki Darii Gosek-Popiołek z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. Zdradza, że łącznie pod pismem do EOC podpisało się 51 europosłów. - Odpowiedź Komitetu nie była satysfakcjonująca. Stwierdził jedynie, że w ich regulaminie są zapisy o niedyskryminacji, a Małopolska powinna zapewnić bezpieczeństwo sportowcom i widzom nieheteroseksualnym - mówi Maczuga w rozmowie ze Sport.pl.

25.11.1953 r. Upokorzenie Anglików. Kapitanowie wymieniają proporce - z lewej Billy Wright (1924-94), z prawej Ferenc Puskás (1927-2006), największa gwiazda złotej jedenastki.Mecz stulecia, który zmienił piłkę nożną

Rzeczniczka EOC Donatella Del Gaudio stwierdziła, że w umowie o organizację igrzysk zostaną zawarte postanowienia dotyczące poszanowania praw człowieka i zapobiegania dyskryminacji. - "Komitet zabiega o zapewnienie ze strony organizatorów najbliższych igrzysk i najwyższych władz w Polsce, że podstawowe zasady olimpijskie będą w pełni przestrzegane" - powiedziała Del Gaudio.

Gdy tylko pojawiło się stanowisko Bena Weytsa, Maczuga skontaktował się z Allout, Athlete Ally i EGLSF - organizacjami działającymi na rzecz osób nieheteroseksualnych. - Postanowiliśmy zaapelować do pozostałych europejskich ministrów sportu. Wysłaliśmy do nich pismo z prośbą o potępienie igrzysk w Małopolsce - dodał Maczuga.

- Z jednej strony naszym celem jest to, by rzeczywiście zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Z drugiej, by Małopolska wycofała się z tej deklaracji - wskazuje. - Wiem też, że same organizacje Allout, Athlete Ally i EGLSF prowadzą negocjacje z Europejskim Komitetem Olimpijskim.

Michał Drewnicki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Małopolsce, zapewnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że radni nie zamierzają wycofywać się z deklaracji. 

Komu potrzebne są igrzyska w Krakowie?

Igrzyska w Krakowie to szerszy problem. - Nie znamy dokładnego kosztorysu zawodów. Nie wiemy, skąd dokładnie władza weźmie na nie pieniądze. Podobno różne instytucje publiczne obiecały wesprzeć finansowo organizację igrzysk, ale dokładnych kwot wciąż nie podano. Wiemy, że jest to kosztowna, niszowa impreza w miejscu przeciwnym osobom LGBT - dodaje Maczuga.

W czasach, gdy ludzie tracą swoje prace z powodu pandemii, a służba zdrowia potrzebuje wsparcia w walce z koronawirusem, władza planuje organizować igrzyska. Odpowiedzialnym za przygotowanie został minister Jacek Sasin. Ten sam, który szykował w maju wybory kopertowe, do których nie doszło, a potem zapowiadał powstanie 16 szpitali polowych, których wciąż nie ma.

W jego Ministerstwie Aktywów Państwowych powstaje właśnie Biuro Koordynacji Igrzysk Europejskich 2023. - Będzie to możliwość pokazania, że Polska jest dzisiaj krajem, który jest w stanie tego typu igrzyska i tego typu imprezy sportowe organizować. Możemy pokazać nasz rozwój, pokazać Polskę od tej prawdziwej, dobrej strony - powiedział Sasin w wywiadzie dla Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Minister ma policzyć, ile igrzyska będą kosztować. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", za przygotowania zapłacą rząd i miasto Kraków. Marcin Wójcik z "GW": Czy nie boi się pan, że ostatecznie zapłaci tylko Kraków, jak w przypadku Poczty Polskiej, która wydała 70 mln zł na wybory korespondencyjne? - pytam prezydenta Jacka Majchrowskiego. - Ja bez wcześniejszych umów niczego nie zrobię. Strona rządowa przygotowuje umowy. Już wiemy, że kupią 60 tramwajów. Będą też finansować inwestycje drogowe. Ale nikt jeszcze nie wie, ile będzie kosztowała całość i jaki procent sfinansuje rząd. 

Adam Buksa z kolejnym golem. Polska flaga na Twitterze New England RevolutionBardzo ważny gol reprezentanta Polski! Co za spryt! Klub awansował do ćwierćfinału [WIDEO]

Prawda o igrzyskach

Umowa miała być gotowa w marcu. Tomasz Leśniak z Lewicy: "W tym momencie wchodzenie w organizację tej imprezy jest po prostu nieodpowiedzialne". Jedyny plus dla mieszkańców Małopolski może być taki, że powstaną inwestycje, które ułatwią im życie w przyszłości. Pytanie, czy są niezbędne już teraz, w tak trudnych czasach, gdy prawie na wszystko brakuje pieniędzy. 

Igrzyska europejskie w Krakowie i Małopolsce odbędą się w dniach 9 - 25 czerwca 2023 roku. Przyjadą reprezentacje z 50 państw. Pierwsze tego typu zawody miały miejsce w 2015 roku w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Kolejne cztery lata później w białoruskim Mińsku. Nie startowali w nich najlepsi sportowcy. W Polsce nie zobaczymy m.in. rywalizacji lekkoatletów. Taka jest prawda o tej imprezie, której nikt prócz nas nie chciał organizować. Polska wersja "Chleba i igrzysk".

Więcej o: