Sport.pl

Gigantyczne problemy organizatorów igrzysk w Tokio. Fala upałów zabiła kilkadziesiąt osób

Organizatorzy tegorocznych igrzysk w Tokio będą się zmagać z falą upałów, jaka jest zapowiadana na okres letni. Z tego względu robią wszystko, aby chronić sportowców, którzy będą rywalizować w Japonii.

Igrzyska olimpijskie w Tokio będą rozgrywane w dniach 24 lipca - 9 sierpnia. W tym czasie ma trwać fala upałów, z powodu której w Japonii zmarło w analogicznym okresie w ubiegłym roku blisko 60 osób. Organizatorzy z tego powodu robią wszystko, aby ochronić sportowców, którzy będą rywalizować podczas igrzysk. Ubiegłoroczne próby przedolimpijskie pozwoliły przygotować kilka pomysłów, które mogą zostać wcielone w życie.

Zobacz wideo

- Analizując ostatnie informacje, zdecydowaliśmy, że olimpijskie zmagania kobiet i mężczyzn na otwartym akwenie rozpoczną się wcześniej. To może być 5:00, 5:30 lub 6:00 rano. O wszystkim decydować będą temperatury - mówił po przeprowadzonej w Tokio próbie przedolimpijskiej dyrektor Światowej Federacji Pływackiej (FINA) Cornel Marculescu. Mistrz olimpijski na 10 km z Londynu, Tunezyjczyk Oussama Mellouli, mówił po niej, że to był "najbardziej gorący" wyścig w jego karierze.

Z kolei MKOL (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) przekonał organizatorów, aby zawody w maratonie i chodzie sportowym zostały przeniesiono do Sapporo, gdzie w okresie letnim temperatury średnio są niższe nawet o ok. 6 stopni. Pierwotny plan zakładał rozpoczęcie rywalizacji we wczesnych godzinach porannych. Później rozważano start konkurencji w godzinach nocnych, podobnie jak podczas ubiegłorocznych lekkoatletycznych mistrzostw świata. Ostatecznie zdecydowano się zmienić lokalizację.

Podczas ubiegłorocznej rywalizacji w triathlonie również nie obeszło się bez drastycznych zmian. Organizatorzy z obawy przed upałami i wysoką wilgotnością powietrza, rozstawili znacznie więcej stanowisk z wodą, przygotowali wiele punktów medycznych, ale nawet to nie uchroniło ich przed skróceniem dystansu biegowego z 10 do 5 kilometrów. Wszystko z obawy o zdrowie zawodniczek, dla których była to jedna z szans zdobycia kwalifikacji olimpijskiej.

Więcej o:
Komentarze (28)
Gigantyczne problemy organizatorów igrzysk w Tokio. Fala upałów zabiła kilkadziesiąt osób
Zaloguj się
 • soap2

  Oceniono 2 razy 2

  Spoko, nieważne że świat płonie (prawie dosłownie), ważne żeby odwalić tę pseudo-sportową szopę za grube milliardy... hajs sponsorów i reklamodawców ważniejszy niż przeżycie cywilizacji...

 • synanki

  Oceniono 6 razy 2

  te wszystkie igrzyska,zawody,rajdy...to takie zabawy Ludzkości na już przeciekającym Titanicu.

 • synkierownika

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego igrzyska letnie muszą odbywać się w miesiącach lipiec na sierpień, a nie na przykład we wrześniu na październik (półkula północna). wiele mistrzostw świata w latach nieolimpijskich odbywa się właśnie w tym okresie. Właściwie okres lipiec-sierpień to okres w którym odbywają się głównie MS w lekkoatletyce i pływaniu, reszta mistrzostw świata to końcówka sierpnia do października a nawet listopada.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 3 razy 1

  Niech sobie pozycza klime z Kataru.

 • bombullo

  0

  Za kilka tygodni przeczytamy,ze IO w Tokyo zostaly odwolane.
  A zostana odwolane jezeli COVID-19 nie zostanie opanowany.
  Ktos za tym COVIDEM - 19 stoi...kapujecie kto?

 • jd3111

  0

  Igrzyska w Tokio w 1964 roku były organizowane w październiku właśnie z uwagi na pogodę. Nie rozumiem dlaczego nie można również teraz byłoby ich przenieść na jakiś bardziej sensowny miesiąc (czy faktycznie w lipcu/sierpniu oglądalność będzie, aż tak wyraźnie wyższa?).

 • augenthaler

  0

  Niech przeniosą część zawodów na Kuryle, tam jest znacznie chłodniej.

 • andienerven

  0

  Niestety imprezę należy odwołać. Nie da się tam przebywać, nie da się tam oddychać, nie da się tam niczego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX