Wspólne igrzyska Korei Południowej i Północnej? Bach: "To możliwe"

Pjongczang i Gangneung mogą zostać gospodarzami zimowych igrzysk olimpijskich młodzieży w 2024 roku. Jak poinformował MKOl, decyzja odnośnie historycznej imprezy współorganizowanej przez Koreę Południową i Północną zostanie podjęta w styczniu.

Wspólne igrzyska olimpijskie organizowane przez Koreę Południową oraz Północną jeszcze niedawno należałyby do rzeczy niemalże niemożliwych. Obecnie mówi się jednak o tym, że po publicznym zawiązaniu więzi rozejmu w czasie IO w Pjongczangu, w tym samym miejscu może dojść do historycznego wydarzenia.

Zimowe igrzyska olimpijskie młodzieży w 2024 roku to wydarzenie, które miałyby wspólnie zorganizować Pjongczang oraz Gangneung, jak odbyło się to w przypadku zeszłorocznych ZIO. Jak potwierdził MKOl Korei Południowej miałaby pomóc Północna.

- Zaproponowaliśmy rozpoczęcie dialogu w sprawie pomocy w organizacji igrzysk Korei Południowej - ogłosił prezydent MKOl, Thomas Bach. - To ostatni krok przed potencjalnym wyborem gospodarza wydarzenia w styczniu. To możliwe, żeby Korea Północna dołączyła do tego grona, jeśli tylko nie przeszkodzą żadne okoliczności - stwierdził.

Ostatnie zimowe igrzyska olimpijskie młodzieży odbyły się w 2016 roku w norweskim Lillehammer, a najbliższe zaplanowano na styczeń 2020 roku w szwajcarskiej Lozannie.

Więcej o: