Igrzyska w Tokio zagrożone? Ekolodzy alarmują o promieniowaniu w Fukushimie

Ekolodzy z Greenpeace alarmują o promieniowaniu w pobliżu stadionu w Fukushimie. Japońskie ministerstwo środowiska zapewnia, że obszar jest bezpieczny.

W przyszłym roku w Tokio mają odbyć się letnie igrzyska olimpijskie. Tymczasem organizacja Greenpeace donosi, że jej aktywiści wykryli punkty promieniowania w pobliżu stadionu J-Village, z którego 26 marca ma wystartować sztafeta z ogniem olimpijskim. 

Ten siatkarz da nam złoty medal w Tokio?

Zobacz wideo

Igrzyska w Tokio zagrożone?

Stadion znajduje się w Fukushimie, która osiem lat temu ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi. Fale tsunami zniszczyły wiele budynków a także wywołały awarię w pobliskiej elektrowni atomowej (znajduje się 20 km od stadionu). Greenpeace twierdzi, że w okolicach stadionu odnotował promieniowanie w wysokości 1,7 mikrosiwertów na godzinę na wysokości metra nad ziemią (norma bezpieczeństwa to 0,23). 

Ogień olimpijski zostanie rozpalony 12 marca w greckiej Olimpii. Osiem dni później dotrze do Japonii, a 26 marca ruszy sztafeta, która potrwa 121 dni. Igrzyska odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia. Japońskie ministerstwo środowiska zapewnia, że obszar wokół Fukushimy jest bezpieczny i stale monitorowany.  

Więcej o: