Igrzyska w Tokio i strach przed upałem: maraton i chód mają zostać przeniesione do Sapporo

Międzynarodowy Komitet Olimpijski planuje przenieść olimpijskie maratony i zawody w chodzie z Tokio do Sapporo. Wszystko z obawy przed upałem, który już w mistrzostwach świata w Dosze zamienił w nieśmieszny żart rywalizację na najdłuższych dystansach.

Ostateczna decyzja o przeniesieniu maratonu i chodu na wyspę Hokkaido, 800 na północ od Tokio, zapadnie po konsultacjach MKOl z m.in. międzynarodową federacją lekkoatletyki oraz producentami sygnału telewizyjnego z igrzysk. Ale trudno spodziewać się innej decyzji: podczas wrześniowych mistrzostw świata w Katarze maraton i chód zmieniły się z powodu upału w walkę o ukończenie rywalizacji, a nie dobry wynik. Sportowcy skarżyli się, że organizatorzy igrają z ich zdrowiem. Maratonu kobiet nie ukończyła blisko połowa uczestniczek. Lekkoatletyka nie może sobie pozwolić na taką wizerunkową porażkę w drugiej z rzędu wielkiej imprezie. A w Tokio w lipcu i sierpniu (igrzyska zaczną się 24 lipca, skończą 9 sierpnia) jest zwykle bardzo upalnie.

Deskorolka - nowa dyscyplina na igrzyskach olimpijskich [WIDEO]

Zobacz wideo

Kimiyuki Nagashima z zarządu japońskiego stowarzyszenia lekarzy pytał niedawno w rozmowie z agencją AFP, dlaczego w ogóle wybrano na igrzyska tak absurdalny termin. W 1964 roku igrzyska w Tokio odbywały się w październiku. Właśnie ze względu na morderczą temperaturę w letnich miesiącach. Teraz organizatorzy z Tokio postanowili podjąć ryzyko, wierząc że dzięki nowoczesnej technice uda się wybrnąć z kłopotu. Ale już przekonali się podczas zawodów testowych, że nie wszystkie pomysły działają. Podczas przedolimpijskiej próby na torze kajakowym ustawiono nawet armatki śnieżne, które miały chłodzić widzów lepiej niż rozpylanie wodnej mgiełki. Ale z armatek zamiast śniegu poleciał na widzów lód i trzeba było zmienić plany.