Nie żyje mistrz olimpijski Egil Danielsen. Medal zdobył dzięki pomocy polskiego lekkoatlety

W poniedziałek, w wieku 85 lat, zmarł Egil Danielsen, mistrz olimpijski w rzucie oszczepem. Podczas igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 Norweg wywalczył złoto dzięki oszczepowi pożyczonemu od Janusza Sidły. Gest fair-play polskiego sportowca przeszedł później do historii igrzysk.
Zobacz wideo

W poniedziałek, 29 lipca, zmarł norweski lekkoatleta Egil Danielsen. Mistrz olimpijski i wicemistrz Europy w rzucie oszczepem odszedł w wieku 85 lat. Informację o śmierci Danielsena potwierdziło Norweskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne. 

- To smutny dzień dla norweskiej lekkoatletyki. Do ostatniej chwili Egil Danielsen służył nam swoją radą i doświadczeniem, wspierając zarówno norweskich trenerów, jak i zawodników - czytamy na oficjalnej stronie norweskiej federacji.

Nie żyje Egil Danielsen. Mistrz olimpijski z Melbourne zmarł w wieku 85 lat

Złoty medal olimpijski w rzucie oszczepem Danielsen wywalczył podczas igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku. Po pierwszych trzech seriach, w konkursie prowadził Janusz Sidło, a Norweg zajmował 2. miejsce i narzekał na sprzęt. Polski oszczepnik postanowił pożyczyć Danielsenowi swój oszczep, a ten popisał się fantastycznym rzutem na odległość 85,71 metra, ustanawiając nowy rekord świata. Gest fair play polskiego sportowca, który ostatecznie uplasował się na 2. miejscu podium, przeszedł później do historii igrzysk olimpijskich. Sidło, dwukrotny mistrz Europy z 1954 i 1958 r., zmarł 2 sierpnia 1993 r.

Danielsen miał być gościem honorowym mistrzostw Norwegii w rzucie oszczepem, które odbędą się w najbliższy weekend w Hamar, rodzinnej miejscowości mistrza olimpijskiego. 

Więcej o: