55-letnia pingpongistka zakwalifikowała się na igrzyska w Tokio!

Ni Xialian, luksemburska tenisistka stołowa pochodzenia chińskiego, awansowała na igrzyska olimpijskie w Tokio. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ma już 55 lat!

Fani tenisa stołowego powinni kojarzyć Ni Xialian, bo to dwukrotna mistrzyni świata oraz trzykrotna złota medalista mistrzostw Europy. Zrobiło się o niej głośnio już w 1983 roku. Podczas MŚ w Tokio zdobyła dwa złota (w grze mieszanej w parze z Guo Yuehua i drużynowo), brąz w grze podwójnej, a ponadto osiągnęła ćwierćfinał w grze pojedynczej. Jako reprezentantka Chin więcej medali nie wygrała, ale później zmieniła obywatelstwo na luksemburskie i znowu triumfowała.

Zobacz wideo

Startując w mistrzostwach Europy pięciokrotnie zdobywała medale. W 1998 została najlepszą zawodniczką w Europie. W 2002 roku w parze z Lucjanem Błaszczykiem sięgnęli po złoto w grze mieszanej. W igrzyskach olimpijskiej startowała do tej pory dwukrotnie (Sydney i Pekin), ale bez sukcesów.

Teraz będzie miała okazję przełamać się, bo zakwalifikowała się na przyszłoroczny turniej w Tokio. Awans zapewnił jej brązowy medal igrzysk europejskich, po który sięgnęła w czwartek na zawodach w Mińsku.

 
Więcej o: